Umiejętność pływania doceniali już starożytni Grecy. Jeśli komuś woda niestraszna, idzie przez życie pewniejszym krokiem. To zresztą wiąże się z każdą dyscypliną sportu – uprawianie jej zwiększa poczucie pewności siebie, a także wprawia w dobry nastrój. Pływanie jest jednak szczególną dziedziną sportu, o czym świadczy wiele związanych z nim aspektów. Oto osiem powodów, dla których warto regularnie odwiedzać basen.
Spalanie kalorii
Pływanie pozwala znacząco wspomóc proces odchudzania i budowania wymarzonej sylwetki. W ciągu godziny treningu spalić można około 500 kalorii. Co więcej, sport ten wpływa też pozytywnie na metabolizm, tak więc nawet po opuszczeniu basenu, układ trawienny będzie pracował intensywniej i skuteczniej.
Rzadkie kontuzje
Przy zachowaniu zdrowego rozsądku, trudno o kontuzje w wodzie. Zagrożenia związane z uprawianiem sportów zespołowych, jak piłka nożna czy rugby, a tym bardziej ze sztukami walki, nie dotyczą pływania. W wodzie (o ile nie skacze się na główkę, nie posiadając odpowiednich umiejętności) ciężko zrobić sobie krzywdę.
Bezpieczne stawy i rozwinięte mięśnie
Masa ludzkiego ciała w wodzie zmniejsza się (człowiek ważący 70kg w basenie waży zaledwie 6kg!). Zmniejsza się więc obciążenie, jakie wywierane jest na stawach. Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, dlatego treningi w wodzie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju całego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy styl działa inaczej na poszczególne partie mięśni, dlatego dostosowując trening do swoich potrzeb, trzeba pamiętać, że kraul i grzbiet najmocniej kształtują barki i ramiona, żabka angażuje nogi, a motylek – brzuch.
Zahartowany organizm
Każdy sport ma pozytywny wpływ na odporność organizmu. Pływanie wzmacnia układ oddechowy i krążenia, co znacząco może przyczynić się do uniknięcia przeziębienia i grypy. Ważne jednak, żeby w czasie zimowych mrozów nie opuszczać basenu z mokrą głową – skutki pływania mogą być wtedy odwrotne.
Koordynacja ruchowa
Kontrola nad własnym ciałem jest tylko z pozoru łatwa. Pływanie znacząco wpływa na koordynację ruchową, ponieważ angażuje wszystkie kończyny. To jest także podpowiedź dla rodziców, którzy zastanawiają się nad przyszłością swojego dziecka – rozpocząwszy karierę sportową od pływania, z łatwością można później się przekwalifikować na inną dyscyplinę.
Wyprostowana sylwetka
W wodzie, co było już powiedziane, zmniejsza się masa ludzkiego ciała, a co za tym idzie – spada obciążenie wywierane na kręgosłup. Poza tym pływanie, jak mało który sport, wzmacnia mięśnie pleców. Regularne treningi z pewnością przyczynią się do uzyskania wyprostowanej sylwetki. Jest to wskazane w szczególności dla tych, którzy pracują za biurkiem.
Endorfiny i relaks
Jak każdy sport, pływanie intensyfikuje produkcję endorfin. Nikogo nie trzeba przekonywać o pozytywnym działaniu tego hormonu. Pływając, jest się po prostu szczęśliwszym, a woda pozwala na zostawienie swoich problemów osobistych i zawodowych w szatni.
Niskie koszty
Pływanie jest jednym z tańszych sportów. Wydatki jednorazowe są niewielkie – zakup stroju kąpielowego, okularków i klapek to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Sam wstęp na basen to zwykle około 10 złotych, ale tę cenę znacząco można obniżyć, kupując karnet. Poza tym, bilet miesięczny czy kilkumiesięczny zmobilizuje do realizowania założonych celów treningowych.