was successfully added to your cart.
Sport

Bieg regeneracyjny – co trzeba o nim wiedzieć?

By 22 kwietnia 2016 No Comments

Bieganie dla wielu osób, stało się aktywnym sposobem spędzania czasu i stylem życia. Każdy kto decyduje się na ten sport, musi przestrzegać obowiązujących zasad. Dlatego do swoich treningów powinno wprowadzać się biegi regeneracyjne. Czym i dla kogo właściwie są?

Bieg regeneracyjny to aktywny wypoczynek, który wspomaga procesy regenerujące w organizmie. Wykonuje się go po ciężkich treningach lub po udziale w zawodach czy maratonach, najlepiej już dzień po takim wysiłku. Bieg ten, jest bardzo ważny u osób, które regularnie trenują i biegają – wzmacnia on kości, ścięgna i włókna wolnokurczliwe. Można go uznać za ogólną regenerację organizmu, który domaga się mniejszego wysiłku w tym czasie.

Taki bieg ma na celu zrelaksowanie, wypoczynek i doprowadzanie organizmu do lepszej formy. Ważne, by podczas biegu nie przemęczać się i przy tym zachować tempo biegu niższe niż zwykle. Zbyt szybkie tempo to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Należy pamiętać, że taki bieg ma poprawić samopoczucie, a nie przemęczać organizm. Obok kontroli szybkości, zwraca się uwagę na puls. Przedział regeneracyjny nie powinien przekraczać wartości progu tlenowego. Należy czuć, że się wtedy odpoczywa, a nie forsuje.

bieg sport testKwestia długości biegu zależy w dużym stopniu od kondycji i wytrenowania. Jest to indywidualna sprawa każdego biegacza, jednak najwyższa granica to około 10 km biegu. Jest to dystans dla najbardziej zaawansowanych osób. Złota myśl, to nieprzemęczanie się i nieprzekraczanie normy. W końcu cały organizm walczy o powrót do formy i przywrócenie pełni sprawności. Twoje mięśnie są rozgrzane po takim biegu, więc warto zatem pomyśleć o rozciągnięciu się.

Niestosowanie się do podstawowych reguł może nie wywołać pożądanych efektów, ale również niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Trening musi być zrównoważony i dostosowany do biegacza. Trzeba indywidualnie zaplanować intensywność i tempo, najlepiej tak aby wysiłek trwał przynajmniej 30 min. W innym przypadku nie będzie miał on większego sensu. W razie wątpliwości warto skonsultować się z trenerem lub osobą doświadczoną w bieganiu.

Jeśli jeszcze nie zacząłeś przygody z bieganiem, nie ma na co czekać! Zacznij trenowanie już teraz, jednak zapoznaj się z obowiązującymi regułami i stosuj się do nich, jeśli chcesz wyglądać i czuć się dobrze. Najważniejsze dla osób już biegających jest przestrzeganie biegu regenerującego. To dzięki niemu, Twój organizm powróci do pełni sił.

Facebook

*/?>
Zamów bon