Prawidłowo zbilansowana dieta połączona z regularnymi ćwiczeniami pozwala utrzymać organizm w dobrej formie. Specjaliści szacują, że aż 70% sukcesu to odpowiednio dobrana dieta, a pozostałe 30% to zasługa aktywności fizycznej. Naukowcy wciąż się spierają czy lepsze efekty uzyska się ćwicząc na czczo, czy niezbędne jest dostarczenie organizmowi pożywienia przed intensywnym wysiłkiem. Większość z nich uważa, że warto coś zjeść przed ćwiczeniami, aby mieć siłę na intensywny, efektywny trening i nie zasłabnąć. Istnieje także obawa, że ćwicząc na czczo spala się białko, z którego zbudowane są mięśnie.
Gdy regularne uprawianie sportu staje się nieodzownym elementem stylu życia, szczególną uwagę należy zwrócić na obecność w posiłkach białka, węglowodanów i tłuszczy. Dobór składników posiłku zależy jednak od pory treningu. Przed porannymi ćwiczeniami należy zjeść sycące śniadanie bogate w węglowodany. Organizm potrzebuje szczególnie dużo energii po nocy. Ćwiczenie bez uprzedniego śniadania może spowolnić metabolizm. Po porannym treningu warto zjeść na przykład makaron, który należy do grupy produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a dzięki temu jest szybko adaptowany przez organizm i zamieniany na energię. W przypadku treningu popołudniowego, posiłek przed ćwiczeniami nie powinien być zbyt obfity, gdyż jest to już najprawdopodobniej trzeci posiłek w ciągu dnia. Po wysiłku dobrą propozycją są produkty, które dostarczą organizmowi dużą porcję białka. Przed wieczornym treningiem odpowiednia będzie nieduża węglowodanowa porcja. Kolacja powinna być raczej drobna i zawierać niewielką ilość węglowodanów prostych, a także białko. Tych składników dostarczą między innymi banan i jogurt. Nie powinno się spożywać przed snem dużej ilość węglowodanów, ponieważ organizm ich nie przetworzy i w konsekwencji mogą się one odłożyć w postaci tkanki tłuszczowej.
Węglowodany złożone, które są głównym składnikiem diety zalecanym do przyswojenia przed ćwiczeniami, są zawarte w zbożach, warzywach strączkowych czy warzywach bogatych w skrobię. Dostarczymy je do organizmu sięgając po pełnoziarniste pieczywo, owsiankę, makaron, otręby, fasolę czy ryż brązowy. Dostarczenie węglowodanów do organizmu jest niezwykle istotne, gdyż są one głównym źródłem energii. Po treningu zaleca się zjedzenie posiłku, który uzupełni organizm w białko i węglowodany.
Należy pamiętać, aby nie spożywać posiłku bezpośrednio przed ćwiczeniami. Odstęp między posiłkiem a treningiem powinien wynosić około półtorej godziny, aby pokarm mógł zostać strawiony. Bezpośrednio po treningu powinno się zrezygnować z kawy, herbaty i czekolady, gdyż kofeina powoduje powstawanie procesów blokujących wykorzystanie białka do odbudowy mięśni. Nie należy zwlekać zbyt długo ze zjedzeniem posiłku po treningu, gdyż doprowadzić to może do hiperglikemii, a to może być przyczyną obniżenia wydolności. Najlepiej w ciągu godziny dostarczyć do organizmu potrzebne składniki.
Bezwzględnie powinno się pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Jest to kolejny czynnik, który jest bardzo istotny, gdy chce się osiągnąć najbardziej optymalne efekty ćwiczeń. Dobrze jest wypić dwie szklanki wody jeszcze przed rozpoczęciem treningu, gdy pragnienie nie jest odczuwalne. Także w trakcie ćwiczeń należy uzupełniać płyny, ale w małych ilościach, aby nie powodowały one uczucia sytości. Po treningu należy kontynuować nawadnianie organizmu pijąc wodę.