was successfully added to your cart.
AktualnościSport

CrossFit – sport łączący w sobie wiele dyscyplin

By 2 października 2014 No Comments

Coraz częściej wśród sportowców można zetknąć się z terminem CrossFit. Dziedzina ta w bardzo krótkim czasie zyskała wielu sympatyków na całym świecie, a jej początków należy doszukiwać się w Stanach Zjednoczonych. Tę formę aktywności fizycznej wyróżniają krótkie, bardzo wzmożone treningi i wyjątkowa atmosfera, jaka podczas nich panuje. Kto raz przyjdzie na te zajęcia z pewnością będzie kontynuował tę przygodę. Co wyjątkowego skrywa w sobie ten sport?

CrossFit opiera się przede wszystkim na ciągłych, zmiennych ruchach funkcjonalnych, wyróżniających się wysoką intensywnością. Umożliwia rozwój wszystkich, a więc dziesięciu, cech motorycznych człowieka, jakimi są: wytrzymałość, siła, moc, koordynacja, wydolność, dokładność, szybkość, gibkość, zwinność oraz równowaga. Jakiego efektu mogą spodziewać się ćwiczące osoby? Otóż praca wielu mięśni jednocześnie powoduje skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, ale również budowę masy mięśniowej i sprawności fizycznej.

Jedno z haseł przewodnich osób uprawiających tę dziedzinę sportową, brzmi „rutyna twój wróg”. Te trzy słowa doskonale oddają sens tego typu treningów, na których za każdym razem wykonywane są inne ćwiczenia. Mogą to być pompki, brzuszki, podciągnięcia na drążku, podnoszenia sztang, wykonywanie przysiadów z obciążeniem, noszenie worków z piaskiem, wyrzuty piłkami lekarskimi oraz przetaczanie ogromnych opon. Wybór jest ogromny i za każdym razem trenerzy proponują inny zestaw ćwiczeń.

Wzmożony wysiłek„Wycisk” zaczyna się odpowiednią rozgrzewką, po której trenujący muszą poznać i zrozumieć technikę poszczególnych ćwiczeń. Treningi trwają od 10 do 20 minut. Wykonuje się je w tzw. obwodach, jedno po drugim, najczęściej trzeba wykonać 10 powtórzeń w trakcie 1 serii i udać się do kolejnego stanowiska. Możliwe są minutowe przerwy między poszczególnymi zadaniami, w trakcie których wykonywania mierzony jest czas. Po zakończeniu zmagań ważne jest prawidłowe rozciąganie. Istotnym elementem tej aktywności są trenujący w grupie ludzie.

Obecność innych osób pomaga przełamać ograniczenia, ale także motywuje do działania i wykrzesania z siebie jeszcze więcej energii. Zdobycie dobrego czasu i pokonanie aktualnego lidera, jest wielką przyjemnością, która powoduje znaczny wzrost chęci i sprawia, że CrossFiterzy pragną osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Wraz z każdym treningiem udowadniają sobie, że stać ich na więcej, pokonując granice swojej wytrzymałości. Element rywalizacji działa na nich w bardzo mobilizujący sposób. Dodatkowo, trenujące osoby wzajemnie dopingują się i zachęcają do jak najszybszego zakończenia serii. Jest to bezapelacyjnie wielka zaleta, wyróżniająca ten sport na tle innych.

Zapewne wielu amatorów sportu zadaje sobie pytanie, dla kogo CrossFit jest skierowany. Okazuje się, że dla każdego. Nie ma znaczenia, czy ktoś od dawna związany jest z aktywnością sportową, czy też od wielu lat nie miał z nią do czynienia. Niezależnie od poziomu sprawności i wytrzymałości, program zajęć dopasowuje intensywność ćwiczeń do możliwości zawodników. W wielu miejscach przewidziane są również specjalne zajęcia dla początkujących.

Ćwiczenia crossfitowePrzeciwnicy tej dyscypliny sportowej podkreślają często, że jest ona niebezpieczna, ze względu na możliwe pojawianie się kontuzji. Rzeczywiście, w związku z podnoszeniem ciężarów, wyróżniających się znaczną wagą, zwiększa się możliwość wystąpienia urazów, dlatego tak istotne jest prawidłowe opanowanie techniki. Ćwicząc pod okiem certyfikowanych trenerów można jednak mieć pewność, iż zajęcia charakteryzuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Tego typu aktywność fizyczną mogą wykonywać wszyscy – wystarczą tylko odpowiednie chęci. Warto udać się na zajęcia CrossFitu i samemu przekonać się, czy rosnąca popularność tego sportu jest słuszna. Z związku z szybkim tempem, jakie narzucane jest w trakcie ćwiczeń, przed rozpoczęciem treningów warto udać się na badania wydolnościowe, sprawdzające czy taki wytężony wysiłek jest wskazany dla danego organizmu.

Facebook

*/?>
Zamów bon