was successfully added to your cart.
Zdrowy tryb życia

Czy weganizm jest odpowiednią dietą dla sportowca?

By 7 czerwca 2016 No Comments

Weganizm staje się coraz popularniejszy wśród osób uprawiających sport. Nadal jednak spotyka się wiele nieprawdziwych opinii na ten temat, w tym że dieta ta jest niezdrowa dla organizmu. Co należy wiedzieć, zanim podejmie się decyzje o przejściu na dietę roślinną?

Weganizm to dieta, która opiera się tylko na produktach roślinnych. Mimo, iż do wykonania dań nie wykorzystuje się mięsa i produktów odzwierzęcych, to posiłki te są pełnowartościowe i dostarczają niezbędnych substancji, w tym także białka. Warto zaznaczyć także, że dieta ta w żadnym stopniu nie jest zagrożeniem dla zdrowia, a wręcz jest szansą na oczyszczenie organizmu z toksyn.

Na temat tej diety powstało wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jednym z nich jest przeświadczenie, że sportowcy na takiej diecie muszą przyjmować duże ilości suplementów, gdyż dieta ta nie dostarcza im odpowiedniej ilości składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednio zbilansowane posiłki przyjmowane przez wegan są pełnowartościowe, a więc zapewniają wszystkie substancje niezbędnych do utrzymania zdrowia. Nawet sportowcy, którzy tracą wiele kalorii podczas treningów, są w stanie tak dobrać jadłospis, by pożywienie dostarczyło im sporej dawki energii.

butyKażdy sportowiec decydując się na daną dietę zastanawia się na jej zaletami i wadami. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że organizm przy racjonalnej i dobrze dobranej diecie otrzymuje wszystkie potrzebne składniki: witaminy, białko, błonnik, żelazo czy wapń, mimo iż w menu nie znajduje się żaden rodzaj mięsa. Sportowiec, który przez dłuższy czas stosuje się do zasad weganizmu widzi różnicę, gdyż ma więcej energii, łatwiej utrzymuje idealną masę ciała i jego rzeźbę, a jego organizm jest bardziej odporny na choroby.

Nagła zmiana diety i całkowite wyłączenie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest nieco ryzykowną decyzją. Cały proces zmiany nawyków żywieniowych powinien odbywać się stopniowo, pod okiem specjalisty – dietetyka. Na taką wizytę powinni zdecydować się nie tylko sportowcy, ale także zwyczajni ludzie, którzy chcą zostać weganami.

Aby posiłki były odpowiednio skomponowane, należy pamiętać o różnorodnych składnikach, które można ze sobą łączyć. Podstawowymi elementami zdrowych dań są: ryż brązowy, kasza jęczmienna, szpinak, orzechy, dynia, papryka, soczewica, fasola oraz sezam i soja. Co ważne, każde danie kuchni polskiej można wykonać w wersji wegańskiej, np. kotlety “a la mielone” wykonane z kaszy gryczanej, podawane z pure z grochu. Komponując dania należy pamiętać o odpowiedniej dawce białka roślinnego, węglowodanów, witamin oraz wapnia i żelaza, gdyż ich niedobór negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu sportowca.

Dieta wegańska jest bardzo urozmaicona – dzięki wielu zdrowym produktom, pozytywnie wpływa na organizm sportowców. Dzięki tej diecie mogą oni osiągnąć lepsze wyniki i zdobyć szczyty – a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Facebook

*/?>
Zamów bon