was successfully added to your cart.
Zdrowy tryb życia

Czym może grozić źle zbilansowany trening?

By 25 lutego 2014 No Comments

Aktywny i zdrowy tryb życia zajmuje bardzo istotną pozycję we współczesnej kulturze. W mediach codziennie pojawiają się liczne komunikaty podkreślające zbawienny wpływ sportu na zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Tak duże ich nasilenie w połączeniu z panującym od dawna kultem szczupłej sylwetki stanowi motywację, by zmienić złe nawyki i zacząć bardziej dbać o siebie. Wielu ludzi postanawia wówczas rozpocząć regularne treningi. Czasami takie decyzje podejmowane są pod wpływem impulsu. Okazuje się, że nieprzemyślany plan i nadmierna intensywność ćwiczeń przynosi więcej szkód niż korzyści. Wtedy zamiast oczekiwanego przypływu energii i lepszego nastroju pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie i ogólny spadek formy. W ten sposób wyczerpany organizm daje sygnał, że doprowadziliśmy do przetrenowania.

Syndrom przetrenowania może dotknąć zarówno uprawiających sport amatorsko jak i sportowców zawodowych. Jego główną przyczyną jest zaburzenie równowagi między czasem poświęcanym na treningi, a czasem na odpoczynek i odpowiednią regenerację. Przetrenowanie obniża wydolność organizmu, zaburza równowagę hormonalną oraz negatywnie wpływa na pracę układu krążenia i układu pokarmowego. Prowadzi do zmniejszenia apetytu, zaburzeń snu oraz spadku odporności, a w konsekwencji do zwiększenia ryzyka wystąpienia rozmaitych chorób i infekcji. Ponadto ułatwia odnawianie się starych kontuzji oraz powstawanie nowych, poważnych urazów. Nie bez znaczenia jest również wpływ przetrenowania na ludzką psychikę. Może ono bowiem wywoływać wahania nastrojów, apatię, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do depresji.

Mimo licznych zmian, jakie wywołuje przetrenowanie w funkcjonowaniu organizmu, często jego objawy są bagatelizowane i mylone z innymi schorzeniami. Z kolei zgubne konsekwencje dla zdrowia jakie ze sobą niesie, wychodzą na jaw dopiero podczas szczegółowych badań okresowych.

joggingW obliczu tak wielu zagrożeń, jakie mogą wyniknąć ze źle zbilansowanego treningu, nie można zapominać o tym, że aktywność fizyczna ma także drugą stronę medalu. Odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb, powtarzana z właściwą częstotliwością i natężeniem jest niezbędna do prawidłowego rozwoju człowieka. Żeby jednak móc czerpać przyjemność z uprawiania sportu i cieszyć się jego pozytywnymi efektami, należy podejść do treningów rozsądnie. Trzeba pamiętać, że tak jak we wszystkim w życiu, w sporcie także należy zachować równowagę i po wyczerpujących ćwiczeniach konieczny jest porządny wypoczynek i regeneracja.

Aby lepiej poznać możliwości własnego ciała i zrozumieć funkcjonowanie organizmu, warto skorzystać z pomocy specjalistów diagnostyki sportowej. W oparciu o szczegółowe wyniki badań pomogą każdemu dostosować rodzaj i intensywność wysiłku odpowiednio do potrzeb. Korzystając z ich pomocy mamy szansę ustalenia precyzyjnego planu ćwiczeń, który ułatwi bieżące monitorowanie postępów oraz wyznaczanie sobie ciągle nowych celów. U specjalistów można także zasięgnąć porady odnośnie odpowiednio zbilansowanej diety. Dostarczy ona organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych oraz prawidłowej suplementacji, dzięki której efekty treningów staną się szybsze i łatwiej zauważalne.

Fachowa pomoc wyeliminuje ryzyko doprowadzenia organizmu do przetrenowania oraz pomoże uniknąć innych niepożądanych efektów źle dobranego wysiłku fizycznego, a widoczne rezultaty sprawią, że poziom motywacji nie spadnie wraz z upływem czasu. To pomoże w usunięciu wszystkich przeszkód na drodze do usunięcia sportowego sukcesu.

Facebook

*/?>
Zamów bon