Aktywny i zdrowy tryb życia zajmuje bardzo istotną pozycję we współczesnej kulturze. W mediach codziennie pojawiają się liczne komunikaty podkreślające zbawienny wpływ sportu na zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Tak duże ich nasilenie w połączeniu z panującym od dawna kultem szczupłej sylwetki stanowi motywację, by zmienić złe nawyki i zacząć bardziej dbać o siebie. Wielu ludzi postanawia wówczas rozpocząć regularne treningi. Czasami takie decyzje podejmowane są pod wpływem impulsu. Okazuje się, że nieprzemyślany plan i nadmierna intensywność ćwiczeń przynosi więcej szkód niż korzyści. Wtedy zamiast oczekiwanego przypływu energii i lepszego nastroju pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie i ogólny spadek formy. W ten sposób wyczerpany organizm daje sygnał, że doprowadziliśmy do przetrenowania.
Syndrom przetrenowania może dotknąć zarówno uprawiających sport amatorsko jak i sportowców zawodowych. Jego główną przyczyną jest zaburzenie równowagi między czasem poświęcanym na treningi, a czasem na odpoczynek i odpowiednią regenerację. Przetrenowanie obniża wydolność organizmu, zaburza równowagę hormonalną oraz negatywnie wpływa na pracę układu krążenia i układu pokarmowego. Prowadzi do zmniejszenia apetytu, zaburzeń snu oraz spadku odporności, a w konsekwencji do zwiększenia ryzyka wystąpienia rozmaitych chorób i infekcji. Ponadto ułatwia odnawianie się starych kontuzji oraz powstawanie nowych, poważnych urazów. Nie bez znaczenia jest również wpływ przetrenowania na ludzką psychikę. Może ono bowiem wywoływać wahania nastrojów, apatię, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do depresji.
Mimo licznych zmian, jakie wywołuje przetrenowanie w funkcjonowaniu organizmu, często jego objawy są bagatelizowane i mylone z innymi schorzeniami. Z kolei zgubne konsekwencje dla zdrowia jakie ze sobą niesie, wychodzą na jaw dopiero podczas szczegółowych badań okresowych.
W obliczu tak wielu zagrożeń, jakie mogą wyniknąć ze źle zbilansowanego treningu, nie można zapominać o tym, że aktywność fizyczna ma także drugą stronę medalu. Odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb, powtarzana z właściwą częstotliwością i natężeniem jest niezbędna do prawidłowego rozwoju człowieka. Żeby jednak móc czerpać przyjemność z uprawiania sportu i cieszyć się jego pozytywnymi efektami, należy podejść do treningów rozsądnie. Trzeba pamiętać, że tak jak we wszystkim w życiu, w sporcie także należy zachować równowagę i po wyczerpujących ćwiczeniach konieczny jest porządny wypoczynek i regeneracja.
Aby lepiej poznać możliwości własnego ciała i zrozumieć funkcjonowanie organizmu, warto skorzystać z pomocy specjalistów diagnostyki sportowej. W oparciu o szczegółowe wyniki badań pomogą każdemu dostosować rodzaj i intensywność wysiłku odpowiednio do potrzeb. Korzystając z ich pomocy mamy szansę ustalenia precyzyjnego planu ćwiczeń, który ułatwi bieżące monitorowanie postępów oraz wyznaczanie sobie ciągle nowych celów. U specjalistów można także zasięgnąć porady odnośnie odpowiednio zbilansowanej diety. Dostarczy ona organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych oraz prawidłowej suplementacji, dzięki której efekty treningów staną się szybsze i łatwiej zauważalne.
Fachowa pomoc wyeliminuje ryzyko doprowadzenia organizmu do przetrenowania oraz pomoże uniknąć innych niepożądanych efektów źle dobranego wysiłku fizycznego, a widoczne rezultaty sprawią, że poziom motywacji nie spadnie wraz z upływem czasu. To pomoże w usunięciu wszystkich przeszkód na drodze do usunięcia sportowego sukcesu.