Dietetyka

zdrowiu człowieka decyduje wiele czynników. Począwszy od genów przekazywanych nam przez naszych rodziców, poprzez środowisko w jakim żyjemy po styl życia. Nie bez znaczenia są też: nawyki żywieniowe, jakość i ilość spożywanych pokarmów, palenie tytoniu, alkohol, stres, ćwiczenia fizyczne, leki, zanieczyszczone powietrze, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie wody, przemysłowe związki chemiczne itp.

Obecnie nauka o żywieniu osiągnęła ogromny postęp. Wiadomo, że sposób żywienia ma duży wpływ na stan zdrowia człowieka. Szacuje się, że ok. 80 jednostek chorobowych wykazuje związek z wadliwym żywieniem. Dla przykładu choroby układu krążenia i nowotwory stanowią przyczynę ponad 70% zgonów (Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie) a w dużej mierze można by było im zapobiec poprzez racjonalizację sposobu żywienia.

Podstawową zasadą jest to aby ilość pobieranej energii z pożywienia była równoważona ilości energii wydatkowanej. Mówimy o dorosłym człowieku bo u dziecka musimy jeszcze uwzględnić jego potrzeby energetyczne i składniki odżywcze potrzebne do wzrostu.

Najważniejszym czynnikiem, który nas współczesnych ludzi prowadzi do chorób tj. otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory żywieniowo zależne przede wszystkim jest to, że mamy zbyt duże niedobory minerałów, witamin i fitoskładników w naszej codziennej diecie.

Powinniśmy rozróżnić jedzenie (odbywa się za pomocą oczu) od odżywiania się (odbywa się za pomocą głowy czyli wiedzy). Większość ludzi niestety poświęca więcej czasu na poznanie instrukcji obsługi telefonu komórkowego czy DVD niż na poznanie funkcjonowania swojego organizmu!

Wiele osób traktuje swój żołądek gorzej niż kosz na śmieci, bo te chociaż się segreguje (osobno plastik, szkło, papier), a jedzenie (biało, węglowodany, tłuszcze) wrzucamy do jednego worka (żołądka) w tym samym czasie!

Po pierwsze tzw. przemysł spożywczy powoli przypomina przemysł chemiczny. Wiele produktów , które wchodzą w skład naszej diety ma formę przetworzoną, gotową do spożycia z długim terminem trwałości. Jest to bardzo wygodne ale produkty pozbawia się w ten sposób podstawowych wartości odżywczych i posiadają szkodliwe związki .

Poznajmy kilku naszych wrogów:

E-131, 142, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 217, 218, 219, 239, 330 – powodują raka
E-103, 105, 111, 121, 125, 126, 130, 152, 181 – są zakazane
E-102, 110, 120, 123, 124, 127 – są uznane za niebezpieczne, a szczególnie E-123
E-220 – niszczy witaminę B 12
E-221, 222, 223, 224, 226 – powoduje zaburzenia jelit
E-250, 251, 252 – powodują zaburzenia ciśnienia
E-311, 312 – powodują wysypki
E-338, 339, 340, 341, 407, 450, 463, 465 – powodują zaburzenia żołądka
E-320, 321 – podwyższają cholesterol

Warzywa, owoce, zboża spryskuje się herbicydami, pestycydami , stosuje się modyfikowane genetycznie nasiona.

Prawdziwym problemem staje się mięso i nabiał. Szacuje się, że ok. 40% wszystkich antybiotyków produkowanych w Europie podaje się zwierzętom hodowlanym, żeby zapobiec chorobą bakteryjnym. Do tego dochodzą liczne wypełniacze, konserwanty, barwniki, regulatory kwasowości, substancje wzmacniające smak, emulgatory, przeciwutleniacze, substancje słodzące itp. Człowiek zjadając takie pożywienie osłabia swoje naturalne cechy obronne organizmu niszcząc swój układ immunologiczny .

Przy tak zagonionym świecie niemożliwe jest abyśmy się ustrzegli przed wszystkimi zagrożeniami. Wystarczy jednak trochę zainteresować się jak funkcjonuje i czego potrzebuje nasz organizm i możemy cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez długie lata.

Kontrola wagi ciała

Oferujemy pomoc w efektywnym odchudzaniu – nasze zalecenia pozwolą na utrzymanie efektów.

Masz już dość diet?!
Próbowałeś cudownych tabletek,pastylek, głodówek…?!
Chudłeś, a później przybierałeś na wadze…?!
Czekasz na MAGICZNY sposób aby zrzucić kilka kg. na zawsze…?!
Nie doczekasz się!!!

Nie ma cudownego sposobu…

To Ty jesteś odpowiedzialny za swój wygląd…
I tylko Ty możesz sobie pomóc…

My powiemy Ci jak zadbać, by osiągnąć zamierzone efekty. Zaplanujemy odpowiednią aktywność fizyczną (dopasowaną do możliwości Twojego organizmu) oraz wskażemy odpowiedni plan żywieniowy.

Nasze badania pozwalają na dostosowanie intensywności i czasu treningów.
Pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele i marzenia!

Bez względu na to, jaką dyscyplinę sportową uprawiasz – jeśli chcesz, by Twój trening był bardziej efektywny, zapisz się na badanie.