Dlaczego warto
Dla każdej osoby uprawiającej sport, niezależnie od tego czy robi to zawodowo czy amatorsko, ważną kwestią jest wyznaczanie sobie nowych celów i ciągłe podnoszenie poprzeczki. Rywalizacja, chęć osiągnięcia sukcesu i przełamania własnych słabości to czynniki, które powodują, że sportowcy trenują ciężko i konsekwentnie. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze intensywne treningi są gwarantem osiągnięcie wymarzonych efektów. Należy odpowiednio zaplanować codzienne działania, aby móc cieszyć się dobrą formą, nie narażać się na kontuzje i przeciążenia organizmu. Coraz popularniejsze wśród osób aktywnych stają się badania wydolnościowe. Niegdyś były traktowane jako te zarezerwowane wyłącznie dla zawodowców, dziś dostępne są dla każdego.
Wszyscy uprawiający sport, niezależnie od dziedziny i czasu jaki na to poświęcają, zdają sobie sprawę z tego, że podstawą jest ułożenie odpowiedniego programu treningowego. Organizm musi pracować na odpowiednim poziomie intensywności. Inaczej będzie trenował amator, poświęcający 8 godzin w tygodniu na aktywność fizyczną, a inaczej zawodowiec przygotowujący się do ważnych zawodów. Podstawą skutecznego działania jest określenie poziomu wydolności organizmu – to właśnie badania wydolnościowe są pierwszym krokiem do uzyskania wymarzonych efektów i poprawienia życiowych rekordów.
Przekroczyć progi
Dziś nawet amatorzy chcą trenować skutecznie i efektywnie. Odpowiednie działania z pewnością przyniosą wymierne efekty. Najważniejsze jest, aby dobrze wykorzystywać czas poświęcony na trening, nie doprowadzić do kontuzji, zmęczenia czy przetrenowania, a jednocześnie osiągać coraz lepsze wyniki i poprawiać rekordy. Nic przecież nie mobilizuje tak sportowca jak podejmowanie nowych wyzwań i podnoszenie poprzeczki coraz wyżej.
Znajomość progów metabolicznych tlenowego i beztlenowego pozwala na dokładne sterowanie, oraz wyznaczenie intensywność i czasu treningu.
„NA KSZTAŁTOWANIE WYTRZYMAŁOŚCI POŚWIĘCIĆ TYLE CZASU, ILE JEST TO KONIECZNE, A ZARAZEM TAK MAŁO, JAK TO JEST TYLKO MOŻLIWE”…
Warto się badać?
Zdecydowanie tak. Badania wydolnościowe niosą ze sobą wiele korzyści. Oto tylko niektóre z nich: