was successfully added to your cart.
Sport

Hokej na trawie – co warto o nim wiedzieć?

By 20 maja 2016 No Comments

Od pewnego czasu można zauważyć, że Polacy zaczynają interesować się nie tylko piłką nożną, ale także innymi sportami – jednym z nich jest hokej na trawie. Mimo, że nie jest on jeszcze bardzo popularny w naszym kraju, to jednak ta dyscyplina szybko się rozwija, a polscy zawodnicy odnoszą sukcesy. Na czym polega ten sport i co warto wiedzieć, zanim wybiegnie się na boisko?

Dyscyplina ta powstała na wzór hokeja na lodzie. Pierwsze wzmianki o tej grze pochodzą ze średniowiecznej Szkocji, Anglii i Holandii. Współczesna odmiana hokeja wywodzi się właśnie z Wielkiej Brytanii, gdzie przyjęto jednolite zasady gry. Pierwsze kluby hokeja na trawie to między innymi Molesey Ladies oraz Blackheath z Londynu.

W meczu hokeja na trawie udział biorą dwie drużyny. Każda z nich składa się z 11 zawodników – 10 z pola i bramkarz. Mecz trwa 70 min – dwie połowy po 35 min, oddzielone 5-minutową przerwą. Piłka do gry ma średnicę około 7 cm i waży prawie 160 g. Drużyny walczą o strzelenie jak największej liczby bramek przeciwnikom. Piłki nie można dotknąć żadną częścią ciała, jedynie wyznaczoną, płaską częścią kija. Inne reguły dotyczą natomiast bramkarza – ten ma prawo bronić swym ciałem. Podczas gry zawodnicy ubrani są w sportowe stroje – buty z korkami, koszulki i krótkie spodenki. Aby zapobiec powstaniu kontuzji, przed grą warto założyć ochraniacze.

Hokej na trawie daje wiele możliwości. Przede wszystkim nie jest skomplikowany, dzięki czemu każdy z łatwością zrozumie zasady gry i to w krótkim czasie. To sport dla każdego, ponieważ aby zacząć go uprawiać potrzebne są jedynie dobre chęci zawodnika. Jeżeli natomiast z czasem, po intensywnych treningach pojawią się problemy z wydolnością, warto zgłosić się do specjalisty, który zbada stan zdrowia i udzieli odpowiednich wskazówek.

Dyscyplina ta jest idealnym pomysłem dla osób, które szukają jakiegoś oryginalnego sportu, który można uprawiać przez cały rok, czy to w hali lub też na świeżym powietrzu. Umożliwia integrację, dlatego ta odmiana hokeja będzie idealna dla grupy znajomych z pracy czy paczki przyjaciół. Zapewnia dobrą rozrywkę graczom i rozładuje stres związany z codziennymi obowiązkami.

Hokej na trawie podlega IIHF, czyli Międzynarodowej Federacji Hokeja, która zajmuje się między innymi organizowaniem zmagań na najwyższym, zawodowym poziomie. Najlepsi sportowcy zmagają się ze sobą na arenie międzynarodowej – co 4 lata odbywają się Mistrzostwa Świata oraz biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich. Dodatkowo sportowcy rywalizują w ramach Ligi Światowej oraz innych rozgrywek klubowych.

Hokej na trawie jest bardzo ciekawym sportem, zarówno dla kibiców, jak i samych zawodników. Jest idealny dla dziecka, który szuka swojej pasji, ale również dla dorosłych, którzy po pracy chcą się zrelaksować.

Facebook

*/?>
Zamów bon