Przyjemne, tanie i popularne – takie właśnie jest bieganie. W ostatnich czasach na ulicach zobaczyć można coraz więcej osób, które rozpoczęły swoją przygodę z joggingiem. Dla niektórych sport ten stanowi formę spędzania wolnego czasu lub utrzymania kondycji, dla innych często bywa sposobem na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Jak zatem biegać, żeby schudnąć?
Jeśli celem jest spalenie tkanki tłuszczowej, w treningach liczy się przede wszystkim systematyczność oraz umiar. Najlepsze efekty zaobserwować można biegając codziennie około godziny. Oczywiście należy zacząć od rozgrzewki, najlepiej 10-minutowej. W miarę możliwości powinno się biegać rano – organizm jest wówczas wypoczęty, dzięki czemu stać go na więcej wysiłku, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla tempa spalania tkanki tłuszczowej.
Co do przebiegu treningu, należy biegać wolniej, ale za to dłużej. Najefektywniejszy bieg trwa co najmniej 45 minut, gdyż dopiero po tym czasie organizm przestaje czerpać energię z węglowodanów, a zaczyna z tłuszczy. Tempo biegu z kolei powinno pozwalać na swobodną rozmowę w jego trakcie – tętno powinno być utrzymywane w zakresie tzw. tlenowym. Zadyszka oznacza niedotlenienie, należy wówczas zwolnić lub przejść w marsz.
Chcąc schudnąć, warto także podczas bardziej zaawansowanych treningów, łączyć wolny bieg ze sprintem – to doskonałe urozmaicenie monotonnego truchtu. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywny bieg powoduje przyrost tkanki mięśniowej, a więc efekt odwrotny od zamierzonego. W związku z tym zaleca się, by podczas godzinnego biegu wykonać maksymalnie osiem 20-sekundowych sprintów. Każdy z treningów należy zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi. Aby zauważyć efekty joggingu, nie można zapomnieć również o odpowiedniej diecie. Przerwa pomiędzy posiłkiem, a bieganiem powinna wynosić około 2 godziny. Jeżeli odstęp taki nie jest możliwy do osiągnięcia, ze względu na poranne godziny, warto przed wyjściem z domu dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję węglowodanów, na przykład w postaci 2 kostek czekolady oraz dojrzałego banana. Niektórzy preferują bieg na czczo – w takiej sytuacji konieczne jest zjedzenie obfitej kolacji dzień wcześniej, rano zaś wypicie szklanki wody lub też kawy, bez cukru oraz mleka – kofeina bowiem wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.
Jak szybko można liczyć na efekty? Zazwyczaj powinno się tracić około 1 kilograma na tydzień, czyli 4 kilogramy w miesiącu – wszystko zależy jednak od stopnia systematyczności, intensywności oraz czasu biegania, odpowiedniej diety, a także indywidualnych cech biegacza. Bieganie stało się popularną dyscypliną sportu, która przynosi ogrom korzyści – nie wymaga dużego nakładu pieniędzy, a jednocześnie jest jedną z aktywności, która angażuje wszystkie partie mięśni. Dzięki odpowiedniemu podejściu do treningów bez problemu pozwoli spalić zbędną tkankę tłuszczową, co na pewno przełoży się na lepsze samopoczucie oraz samoocenę osoby biegającej.