Każdy początkowy biegacz boryka się z tym samym pytaniem – „W jaki butach powinienem biegać?”. Odpowiednie obuwie można dobrać tylko wtedy, gdy określi się do jakiego typu treningów będzie używane. Sportowiec musi także dokładnie zmierzyć obie swoje stopy.
Pierwszym krokiem jest precyzyjne określenie swojego rozmiaru. Ciężko jest posiłkować dotychczasowym obuwiem, ponieważ różne marki mają zróżnicowane długości wkładek przypisane do tego samego rozmiaru. Dlatego kupując buty marki X w rozmiarze 43, nie mamy pewności, że ta sama wielkość będzie odpowiednia w przypadku marki Y. Najlepszym sposobem na ustalenie swojego rozmiaru to odrysowanie na kartce papieru obu stóp i zmierzenie ich długości w dwóch najbardziej wysuniętych punktach. Ciało ludzkie jest niesymetryczne, więc często zdarza się, że jedna ze stóp ma inny wymiar – wtedy trzeba dobrać obuwie do większej z nich.
Kolejnym z parametrów, który warto wykonać, to określenie typu budowy stopy. W tym wypadku należy zwilżyć obie stopy i odcisnąć je na kartce papieru, a następnie przeanalizować otrzymany kształt. Jeżeli odbicie jest szerokie i nie posiada widocznego wcięcia w okolicach śródstopia, to biegacz ma budowę stopy typu pronator. Oznacza to, że podczas biegu oraz chodu stopa obraca się do wewnątrz, dlatego potrzebuje podparcia od wewnętrznej części buta.. Gdy kształt stopy ma lekkie wcięcie w śródstopiu, na około połowę szerokości podeszwy, świadczy to o tym, że stopa wykonuje prawidłowy ruch podczas biegu oraz chodu. W tym wypadku ciężar ciała rozprowadza się równomiernie, dlatego osoby posiadające ten typ stopy nie potrzebują dodatkowego jej podparcia, a jedynie amortyzację. Ostatnim typem jest supinator, który szczególnie obciąża zewnętrzną krawędź stopy. Można go rozpoznać po tym, że ma silnie zaznaczone wcięcie w śródstopiu oraz lekko zarysowaną, zewnętrzną krawędź. Osoby posiadające ten typ podeszwy, powinny sięgnąć neutralne buty ze wzmocnioną amortyzacją.
Końcowym etapem jest ustalenie do jakiego stylu biegania będzie wykorzystywane obuwie. Jeżeli jego przeznaczeniem będzie zapewnienie komfortu podczas krótkich dystansów, należy kupić bardziej dopasowany model. Skoro podczas pomiaru stopy długość Twojej podeszwy wyniosła 26 centymetrów i 4 milimetry, to najbliższym z rozmiarów jest 26,5 centymetra. Jednak w takim wypadku lepiej jest zostawić sobie minimalną ilość miejsca na palce i wybrać model o długości podeszwy 27 centymetrów. Podczas, gdy planujecie biegi długodystansowe, dobrze jest pozostawić więcej miejsca dla stopy. Wybierając buty, warto zwrócić uwagę, aby były centymetr większe od rzeczywistej długości podeszwy. Takie dopasowanie umożliwi czerpanie maksymalnej satysfakcji z treningów.
Dobrze dobrane obuwie gwarantuje komfort biegania, a także minimalizuje powstawanie kontuzji, które częściej pojawiają się u mniej doświadczonych biegaczy. Każdy może wykonać w domu proste i szybkie rozpoznanie kształtu swojej stopy umożliwiające wybranie najlepszego dla siebie obuwia. Ponadto będąc w profesjonalnym sklepie z odzieżą sportową, zawsze możecie liczyć na fachową pomoc sprzedawcy.