Zbliża się sezon sportów zimowych – niebawem zwolennicy białego szaleństwa będą mogli znów cieszyć się aktywnością podczas uprawiania swoich ulubionych sportów zimowych. Okres oczekiwania to idealny czas na to, by podjąć przygotowania do zbliżającego się sezonu. Kto szczególnie powinien popracować nad poprawą swojej kondycji?
Przede wszystkim osoby, których praca wiąże się ze stałym siedzeniem za biurkiem oraz ci, którzy czas wolny spędzają biernie. Z kolei entuzjaści wszelkich aktywności sportowych mogą nieco zmienić swoje dotychczasowe treningi i skupić się trenowaniu konkretnych partii ciała – angażowanych podczas jazdy na nartach. Ćwiczenia pomogą uniknąć sportowcom wielu niepotrzebnych kontuzji, a co najważniejsze, poprawią formę, dzięki czemu uprawianie zimowych sportów stanie się jeszcze większą i niczym nieograniczoną przyjemnością.
Dodatkowo, dobra wydolność fizyczna ma istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa własnego oraz osób z otoczenia. Narciarze charakteryzujący się słabą kondycją znacznie szybciej męczą się, stąd to bezpośrednie przełożenie wytrzymałości na poziom bezpieczeństwa. Odpowiednie i systematyczne zajęcia sportowe spowodują, że kwestia ta nie będzie ich dotyczyła. Ponadto spędzenie całego dnia na stoku okaże się możliwe do wykonania, co stanowi marzenie każdego miłośnika nart.
Odpowiednie przygotowanie do sezonu narciarskiego pozwoli także uniknąć kontuzji i urazów. Narciarze najczęściej borykają się z wszelkiego rodzaju nadwyrężeniami mięśni, naderwaniami więzadeł lub skręceniem stawu kolanowego. Zagrożeń tego typu jest znacznie więcej. Warto pamiętać, że tego typu dolegliwości uniemożliwią kontynuowanie zabaw na śniegu. Co zatem zaleca się robić, by zmniejszyć szansę pojawienia się takich obrażeń?
Trenować, trenować i jeszcze raz trenować! Treningi powinno się rozpocząć co najmniej 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Początkowo wskazane są ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu, trwające około 45 minut. W trakcie ich wykonywania należy skupić się na wzmacnianiu mięśni ud, kolan oraz pośladków – dlatego wskazane są wyskoki i przysiady. Mocne i silne nogi to warunek jazdy na nartach. Zaleca się także rozwijać mięśnie górnych partii ciała.
Przygotowanie się do uprawiania zimowych sportów nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. W poprawie kondycji mogą pomóc nawet zmiany wprowadzone w codziennym życiu, dlatego zamiast windy, zaleca się wybierać schody, a jazdę do pracy samochodem zastąpić spacerem. Siłownia i ćwiczenia aerobowe, jazda na rowerze, bieganie, pływanie, gra zespołowa, z pewnością, pomogą uzyskać lepszą formę fizyczną. Należy pamiętać, że w narciarstwie najważniejsza jest wytrzymałość, więc w trakcie ćwiczeń warto zwiększać ilość powtórzeń (serii), nie obciążenia.
Oprócz przygotowań kondycyjnych i siłowych istotne jest także szkolenie techniczne, dlatego można udać się na stoki dostępne w wielu większych miastach i tam przypomnieć sobie technikę jazdy. By osiągnąć wymarzony sukces i cel przede wszystkim trzeba być systematycznym. Warto już na samym początku wyznaczyć sobie dni, w których zamierza się ćwiczyć i obowiązkowo przestrzegać tego grafiku.
Każda regularna aktywność fizyczna sprawi, że będzie się bardziej przygotowanym do nadchodzącego wielkimi krokami sezonu zimowego. Potrzeba tylko dużej samodyscypliny, która zaskutkuje regularnym wykonywaniem ćwiczeń, co z kolei będzie miało bezpośredni wpływ na poprawę wytrzymałości. Wprowadzenie powyższych rad w życie pozwoli czerpać z jazdy na nartach jeszcze więcej radości.