was successfully added to your cart.
SportZdrowy tryb życia

Jak to, co jemy wpływa na nasze życie?

By 31 marca 2017 No Comments

Filozofowie i myśliciele od lat zastanawiają się nad naturą człowieka, dochodząc do wniosku, że składa się on z dwóch sfer – fizycznej i duchowej. Sfery te bardzo często się przenikają, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele aspektów naszego życia codziennego oddziałuje na kondycję psychiczną. Jednym z nich jest odpowiednio zbilansowana dieta. Piramida żywienia mówi jasno, że obok aktywności fizycznej podstawą jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, które dostarczają do organizmu wszelkie potrzebne witaminy.

Jak dieta wpływa na samopoczucie

Dobre samopoczucie jest uzależnione od wielu czynników, w tym także od diety. Przede wszystkim, trzymanie się jej i dbanie o odpowiednią formę fizyczną może nam przynosić satysfakcję, która jest podstawą zdrowia psychicznego. Jeśli dopiero rozpoczynamy odżywianie się według specjalnego programu, samo podjęcie działania i poczucie dbania o siebie może dostarczać motywacji do dalszego podtrzymywania własnych postanowień. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów, nie tylko fizycznych, warto połączyć dietę z aktywnością ruchową. Chociażby sportowcy mają opracowane spersonalizowane plany żywieniowe, eliminujące z jadłospisu np. dania wysoko tłuszczowe, które mogą powodować ociężałość i negatywnie wpływać na kondycję. Z kolei regularne spożywanie lekkich posiłków zaspokaja wszelkie potrzeby organizmu, a my czujemy się w pełni sił.

Emocje i stres a odpowiednie odżywianie

orzechy-przekaskaWspominaliśmy już o satysfakcji, którą może dawać nam trzymanie się odpowiedniej diety. Niestety działa to w dwie strony – w momencie, w którym nie potrafimy zadbać o swoje zdrowie, a wszelkie próby przejścia na dietę kończą się fiaskiem, jesteśmy sfrustrowani i zestresowani. Do walki z tymi przypadłościami przyda się duża dawka magnezu, którą dostarczyć można poprzez spożywanie orzechów, pieczywa pełnoziarnistego, nasion roślin strączkowych czy kakao. Co ciekawe, długotrwały stres wiąże się z niskim poziomem serotoniny, która w sposób bezpośredni wpływa na nastrój człowieka. Jest ona wytwarzana z aminokwasu o nazwie tryptofan, który musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Jego wysoką zawartością cechują się pełnowartościowe białka obecne w takich produktach jak jajka, ryby czy mięso. Za uczucie szczęścia odpowiadają natomiast endorfiny, których dostarcza spożywanie produktów, takich jak np. czekolada.

Wpływ diety na sprawność intelektualną

Udowodnionym faktem jest, że niektóre składniki naszej diety mogą pozytywnie wpływać na kondycję ośrodków mózgu i sprawność intelektualną. Aby był on maksymalnie sprawny i efektywny, należy zapewnić odpowiednią ilość tlenu, za którego transport odpowiada żelazo. Doskonałym źródłem, o najwyższej przyswajalności, może być mięso, ale także ryby, które dodatkowo są bogate w kwasy omega-3, odpowiadające za sprawność mózgu i kreatywność. Warto pamiętać, że kiedy jesteśmy głodni, nie możemy skupić się w pełni, przez co szwankuje nasza produktywność.

Odpowiednie odżywianie jako forma walki z otyłością

nadwaga-test-sportOtyłość jest chorobą cywilizacyjną, z którą boryka się prawie 650 milionów ludzi na całym świecie. Chociaż kiedyś kojarzona była z wysokim postawieniem i statusem, dzisiaj jest raczej przyczyną wielu kompleksów, ale także różnych, poważnych chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. W przypadku wystąpienia otyłości, zastosowanie diety jest wręcz konieczne. Należy wyeliminować produkty o dużej zawartości tłuszczu i cukru, takie jak wszelkiego rodzaju oleje oraz słodycze. Warto dodać do jadłospisu dużą ilość warzyw i owoców, które dostarczą organizmowi wszelkie potrzebne związki, a odpowiednie przygotowanie może uczynić je niezwykle sycącymi.

Dbanie o własne zdrowie to priorytet, nie tylko w kwestii fizycznej, ale również psychicznej, a trzymanie się odpowiedniej diety może zapewnić satysfakcję na obu tych płaszczyznach. Należy pamiętać, że nie musi ona zakładać permanentnego wyeliminowania niektórych produktów z jadłospisu, takich jak np. słodycze, a jedynie ograniczenie, dzięki któremu możemy traktować możliwość ich spożycia jako nagrodę.

Facebook

*/?>
Zamów bon