was successfully added to your cart.
Sport

Jak trenować na bieżni?

By 22 kwietnia 2015 No Comments

Kiedy pogoda zniechęca do treningu na świeżym powietrzu, warto zastanowić się nad innym sposobem na codzienne ćwiczenia. Ciekawą alternatywą staje się wówczas bieganie na bieżni treningowej. Ten sposób różni się nieco od klasycznego biegania na świeżym powietrzu, dlatego przed rozpoczęciem biegu należy zapoznać się z zasadami uprawiania takiej aktywności. Bezpieczne, to znaczy prawidłowe korzystanie z bieżni stanowi gwarancję udanego treningu.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń przede wszystkim powinno dostosować się parametry biegowe bieżni. Należy ustawić dystans, który chce się przebiec, czas biegu oraz prędkość. Dla każdego biegacza wytyczne te to kwestia indywidualna. Warto również zwrócić uwagę na ustawienia nachylenia bieżni, które powinny wahać się między 1%-2%. Jest to optymalny parametr, który zwiększy efektywność treningu. Istotnym aspektem ćwiczeń na bieżni, o którym należy pamiętać przed wejściem na urządzenie, jest oczywiście rozgrzewka. Tak jak w przypadku klasycznego biegu, powinno zadbać się o odpowiednie rozgrzanie mięśni – urazy i kontuzje mogą wykluczyć sportowca z aktywności na długi czas.

Trening na bieżniKiedy mięśnie są prawidłowo rozgrzane, można rozpocząć bieg. Plecy powinny być cały czas wyprostowane – zgarbiona postawa ciała może powodować urazy, szybsze zmęczenie i ból pleców. Wzrok należy mieć skierowany przed siebie, patrzenie na buty często wywołuje mdłości. Podczas ćwiczeń należy również zwrócić uwagę na tor biegu. Nie powinno się biegać zbyt blisko krawędzi, ponieważ łatwo wówczas o utratę równowagi i upadek. Ważne jest także prawidłowe stawianie kroków – krótkie i szybkie będą najlepsze dla kolan. Nie należy trzymać się poręczy i uchwytów, służą one jedynie schodzeniu z bieżni. Bieg z jednoczesnym trzymaniem się uchwytów jest zwyczajnie niewygodny.

Podczas treningu, tak jak w przypadku każdej innej dyscypliny, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Podczas wzmożonego wysiłku dobrze jest wypić co najmniej 1,5 litra wody. Aby trening na bieżni nie był zbyt monotonny, poleca się trening z muzyką – ulubione piosenki pobudzą do większego wysiłku i urozmaicą bieg. Ciekawym sposobem na umilenie biegu będzie również wizualizacja trasy, po której zwyczajowo się biega. Taka forma zapobiegnie szybkiemu znudzeniu biegacza.

Bieganie na bieżni jest dobrym zamiennikiem dla treningu na świeżym powietrzu. Należy jednak traktować bieżnię jako dodatek, a nie jako główny element ćwiczeń. Bieg na bieżni wiąże się z dużymi obciążeniami dla organizmu, dlatego też powinno się racjonalnie podchodzić do tej formy aktywności fizycznej.

 

Facebook

*/?>
Zamów bon