Bieganie to sport, który uprawiać może każdy. Nie potrzeba wiele, by zacząć biegać. Oprócz odpowiednich butów i stroju, jest to całkowicie darmowe. Główne i najważniejsze wymaganie w rozpoczęciu, to dobre chęci i samozaparcie. Pozwoli to osiągnąć wiele korzyści, w tym przede wszystkim poprawę zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Najtrudniejsze w bieganiu jest jednak zacząć. Kilka prostych kroków pozwoli przygotować się do tego oraz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
1. Kupno odpowiedniego sprzętu
Nie potrzeba najdroższych rzeczy, aby zacząć biegać, jednak odpowiednie buty są koniecznie. To najważniejsza część stroju biegacza, mająca ogromny wpływ na komfort i zdrowie. Nieodpowiednie obuwie powodować może odciski, zakwasy czy doprowadzić do skręceń kości a nawet złamań. Buty powinno zmieniać się co około 800–1000 km – pozwoli to zachować dobre odbicie i trzymanie stopy podczas biegu. Kolejne elementy stroju nie są już tak ważne. Zwrócić uwagę należy raczej na odpowiednie ich dobranie do warunków panujących podczas biegania. Przy niskiej temperaturze ważne będzie dobre zabezpieczenie szyi i głowy, natomiast przy upale sprawdzą się stroje przepuszczające powietrze.
2. Rozpoczęcie od truchtu/chodu
Najważniejsze na początku przygody z bieganiem to uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Przeforsowywanie organizmu to najczęstsza przyczyna urazów takich jak ból piszczeli, naciągnięte ścięgna czy zwichnięte kolana. Dlatego najpierw warto przyzwyczaić organizm do wysiłku – rozpoczęcie od szybkiego chodu bądź truchtu to dobry start. Zwiększanie dystansu oraz prędkości powinno być stopniowe i odbywać się w miarę wolnym tempie. Zbilansowany wzrost intensywności to około 10% tygodniowo.
3. Niech ciało decyduje
Ciało jest najlepszym wskaźnikiem co do tego jakie dystanse powinno się pokonywać. Podczas ćwiczeń wysyła wiele znaków, takich jak zmęczenie czy wzrost dopaminy. Są one najczęściej pozytywnym aspektem biegania, niektórych jednak nie można ignorować. Ostry ból po odbytym treningu być znakiem, aby zrobić przynajmniej 3-dniowy odpoczynek. Złym znakiem może być też ból występujący tylko w jednej partii ciała. Jeśli więc boli tylko lewa noga bądź kręgosłup, warto zgłosić się do lekarza specjalisty.
4. Znalezienie odpowiedniego indywidualnego sposobu biegania
Oprócz tempa i długości dystansu należy pamiętać, żeby biegać w odpowiedniej pozycji. Plecy powinny być wyprostowane, ręce zgięte w łokciach i dość blisko ciała. Biegacz powinien zrelaksować i rozluźnić ciało oraz przede wszystkim psychikę – uwolnione myśli i stały oddech pomogą w pokonywaniu coraz większych dystansów. Ważne będzie też dobranie odpowiedniej trasy – w jej ustaleniu pomoże GPS oraz wiele dostępnych obecnie aplikacji na telefony komórkowe, które przy okazji mogą również mierzyć czas i spalone kalorie.
5. Odpowiednia ilość kalorii i dieta
Bieganie spala około 100 kalorii na km – to bardzo dużo. Ważne jest więc, aby dobrze zbilansować dietę. Jeśli w bieganiu chodzi o odchudzanie, ilość spalanych kalorii powinna być większa niż pochłanianych. Nie będzie to jednak dobre dla osoby, której zależy głównie na zwiększeniu sprawności mięśni. Nie można zapomnieć też o odpowiedniej suplementacji, dlatego aby uniknąć skurczów mięśni warto zażywać magnez, z kolei w uniknięciu zmęczenia pomocne będą witaminy.
6. Cierpliwość
Wiele pozytywnych aspektów biegania nie będzie widoczne na początku. Spadek wagi przyjdzie, jeśli biega się regularnie, jednak wiele czasu wymaga wzmocnienie mięśni, ścięgien i więzadeł. Brak cierpliwości wzmaga chęć zbyt szybkiego zwiększenia intensywności, co może prowadzić do urazów. Warto więc cierpliwie czekać na efekty, by dłużej cieszyć się zdrowiem.
Stosując wszystkie te wskazówki bieganie może stać się czymś naprawdę przyjemnym i pożytecznym. Zresztą patrząc na ulice i parki – tysiące uśmiechniętych biegaczy, mijanych każdego dnia, nie może się mylić!