Jogging zalecany jest niezależnie od pory roku, również zimą. Nie ma nic lepszego niż porządna dawka endorfin w ponury zimowy wieczór!
To, że biegając zachowuje się smukłą sylwetkę powszechnie wiadomo. Poprzez bieg kości poddawane są uderzeniom, przez co stają się mocniejsze, następuje również wzrost chrząstki, co skutkuje ochroną przed zapaleniem stawów. Regularne uprawianie tego sportu poprawia kondycję serca, płuc, uelastycznia żyły, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz pomaga zapobiegać niektórym nowotworom. Mniej znanymi plusami tej aktywności fizycznej jest to, że usprawnia ona krążenie w uchu, czego skutkiem jest lepszy słuch, zapobiega bólom głowy oraz łagodzi stres. Oprócz korzyści wynikających z właściwości leczniczych, bieganie to sport tani i prosty, bowiem biegać może dosłownie każdy.
Aby przygotować się do treningów na świeżym, mroźnym powietrzu należy zadbać o odpowiedni ubiór. Tutaj obowiązuje zasada „na cebulkę”, ubierając się w minimum trzy stosunkowo cienkie warstwy ubrań. Ważne, aby były to tkaniny sztuczne, takie jak poliester i nylon, pozwalające oddychać i nie wchłaniające wilgoci. Pierwsza z nich powinna najbardziej przylegać do ciała, zaś druga oraz trzecia może być luźniejsza. Zapewni to odpowiednią wymianę powietrza i pozwoli na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.
Nie wolno zapominać o głowie, bowiem to właśnie przez nią ucieka najwięcej ciepła. Warto zaopatrzyć się polarową czapkę, zaś szyję ochronić stójką od bluzy lub kominiarką. Dodatkową zaletą tej ostatniej jest to, że może ochraniać twarz przed mrozem. To samo dotyczy kwestii ochrony dłoni przed zimnem – w celu zapobiegnięcia odmrożenia, należy pamiętać o rękawiczkach.
Nogi podczas wysiłku fizycznego wytwarzają bardzo dużo energii, dlatego wystarczy jedna, ale za to porządna warstwa ubrania. Legginsy lub spodnie przeznaczone do biegania zimą również powinny być wykonane ze sztucznych, specjalistycznych i do tego grubszych tkanin.
Stopy podczas biegu są najbardziej ruchomą częścią ciała, dlatego buty na zimę powinny mieć nieco grubszą podeszwę, o lepszej przyczepności oraz mocniejszą tkaninę wierzchnią. Jeżeli chce się wykorzystać buty letnie, należy włożyć dwie cienkie lub jedną grubszą parę skarpet z materiału niewchłaniającego wilgoci.
Bardzo istotnym elementem jest rozgrzewka przed treningiem. Należy wykonać ją w domu i nie wychodzić z niego do czasu ochłonięcia, ponieważ nie powinno się wychodzić rozgrzanym na chłodne, a tym bardziej mroźne powietrze. Po przystąpieniu do treningu ważny jest sposób oddychania – wdech przez nos, wydech przez usta, który pomaga w ogrzaniu zimnego powietrza. Gdy wysiłek fizyczny dobiega końca nie wolno zapomnieć o rozciąganiu, które pomaga w zachowaniu prawidłowej równowagi termicznej.
Dodatkowym wspomaganiem w rozgrzaniu organizmu jest przyjęcie przed bieganiem małego, węglowodanowego posiłku, który doda energii, a także zabranie ze sobą ciepłego napoju w bidonie. Dobrym uzupełnieniem efektu rozgrzewania będzie dodanie do wody przypraw o takich właściwościach, np. imbiru wraz z cytryną oraz miodem lub do herbaty cynamonu. Jako przekąska w trakcie treningu świetnie sprawdzą się batony zbożowe, suszone owoce lub banany.
Odpowiednie przygotowanie do zimowego joggingu sprawi, że trening ten nie będzie różnił się niczym od tych podczas ciepłych pór roku. Dlatego też warto również zimą dbać o kondycję i zdrowie.