was successfully added to your cart.
Sport

Kiedy biegać – rano czy wieczorem?

By 2 kwietnia 2014 No Comments

Pora biegania zależy w głównej mierze od prowadzonego trybu życia. Aktywność fizyczna podjęta zarówno rano jak i wieczorem będzie miała taki sam wpływ na zdrowie i samopoczucie. Każdy organizm jest inny, więc dobranie dogodnej pory na bieganie jest sprawą indywidualną. Warto jednak zaplanować treningi o tej samej porze dnia i starać się trzymać programu treningowego.

Plan dnia jest uzależniony od indywidualnych zajęć każdego człowieka – praca, uczelnia, inne obowiązki. Dysponując odpowiednią ilością wolnego czasu w godzinach porannych oraz będąc mocno zmotywowanym do wstawania o wczesnej porze warto przeznaczyć ten czas na trening w formie porannego joggingu. Dzięki aktywności fizycznej człowiek jest dotleniony, ma więcej energii, a wydzielone podczas wysiłku endorfiny wprawiają w dobre samopoczucie oraz wywołują stany euforyczne, takie jak radość i zadowolenie z samego siebie. Po takim rozpoczęciu dnia na pewno łatwiej jest zmierzyć się z kolejnymi zadaniami w ciągu dnia.

bieg ranoZaletą porannego biegania jest również to, że można wykorzystać czas po południu czy wieczorem na inne zajęcia. Poranek to niezbyt produktywna część dnia, dlatego planując trening o tej porze nie trzeba specjalnie rezygnować z innych planów. Poranny trening powinien trwać około 30-40 minut i nie być zbyt intensywny.

Przed porannym bieganiem, po wstaniu z łóżka warto dać organizmowi około 30 minutowej swobody. Jeżeli rano zabraknie czasu na śniadanie, przed bieganiem należy wypić szklankę wody. Jeśli jednak planowany jest bardziej intensywny trening, koniecznie będzie zjedzenie czegoś lekkostrawnego. Posiłek ten powinien dostarczyć glukozy, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu podczas wysiłku.

Nie każdy jednak w godzinach porannych dysponuje wolnym czasem, który mógłby przeznaczyć na trening. W takim przypadku czas na bieganie trzeba znaleźć wieczorem. Dużą zaletą wieczornego biegania jest to, że około godziny 17-18 organizm jest przygotowany na największy wysiłek. Trening może być zatem bardziej intensywny i dłuższy od porannego. Ponadto bieganie w porze wieczornej może być doskonałym sposobem na odstresowanie i relaks po ciężkim dniu. Wtedy trening warto zaplanować na trasie dostatecznie oświetlonej. Biegając w ciemnościach można napotkać się na dziury, kamienie czy inne niespodzianki, które mogą spowodować poważne kontuzje.

biegacz wieczoremUkładając plan treningowy warto dostosować go także do aktualnej pory roku. Latem dzień jest na tyle długi, że niezależnie o tego, czy wybierze się godzinę 7 na rano czy 19 na wieczór, na zewnątrz będzie jeszcze jasno, co sprzyja wysiłkowi w terenie. Chcąc uniknąć upału, zarówno poranek jak i wieczór będą odpowiednią porą na trening. Rankiem jednak powietrze jest bardziej rześkie. Natomiast zimą, gdy dni są krótkie, bez względu na porę dnia należy wybierać takie trasy, które są oświetlone. Wybierając się na powietrze, na którym panują niskie temperatury, należy pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu ubierając na siebie odzież termoaktywną.

Wybierając porę dnia na bieganie należy kierować się głównie celami, jakie chce się osiągnąć oraz możliwościami swojego organizmu. Jeżeli trening ma być bardzo intensywny i długi, warto biegać wieczorem lub po południu. Jeżeli wydajność treningu nie odgrywa znaczącej roli, a jedynie rozruszanie organizmu – idealną porą będzie poranek. Na korzyść drugiego wyboru przemawia to, że rano człowiek nie jest jeszcze niczym zmęczony oraz to, że taki trening nie dezorganizuje dnia. Nie istnieje jednak uniwersalna, idealna pora na trening. Planując trening należy wybrać taką godzinę, w której biegacz będzie miał dużo energii, bieganie będzie sprawiało mu przyjemność a jego organizm będzie gotowy na podjęcie wyzwania.

Facebook

*/?>
Zamów bon