was successfully added to your cart.
Sport

Kiedy Twoje ciało mówi, że buty do biegania są źle dobrane

By 21 marca 2017 No Comments

Bieganie to coraz bardziej popularny sport. Są tacy, którym zima nie jest straszna i biegają cały rok, a także tacy, którzy wybiegną na ulice już niebawem, gdy tylko zrobi się cieplej. Biegacze profesjonaliści, którzy na własnych nogach pokonali już niejeden kilometr oraz tacy, którzy swoją przygodę z tym sportem dopiero zaczynają. Zarówno jedni, jak i drudzy muszą pamiętać, że podstawą są wygodne i dobrze dobrane buty do biegania. Bez nich sport okaże się prawdziwą męką, a zdrowie, zamiast się polepszyć, ulegnie pogorszeniu.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu butów?

Wybór odpowiednich butów do biegania wcale nie jest taki prosty. Nie wszyscy wiedzą, że liczy się nie tylko rozmiar stopy, ale także jej szerokość, kształt, układ palców. Po pierwsze but nie może idealnie przylegać do stopy. Po drugie należy sprawdzić typ stopy: pronator, supinator czy neutral. Typ pronator to taki, który podczas biegania czy chodzenia zbyt mocno opiera ciężar ciała na wewnętrznej części stopy. Takie osoby będą potrzebowały butów ze specjalną stabilizacją wewnętrznej strony. Typ neutral – można rozpoznać, gdy w czasie ruchu rozkładamy ciężar ciała równomiernie na całą długość stopy. Będzie ona potrzebowała neutralnych butów. Supinator – podczas chodzenia czy biegania stopa jest skierowana na zewnątrz, co powoduje nadmierne obciążanie tej części. Supinatorzy mogą używać obuwia neutralnego, powinni jednak wybrać takie z dużą amortyzacją.

Przy zakupie butów należy się zastanowić, na jakiej powierzchni będziemy biegać. Modele różnią się bowiem od siebie rodzajem podeszwy spodniej – tej, która styka się bezpośrednio z podłożem. Jest ona wykonywana z warstwy twardej gumy o odpowiedniej przyczepności. Buty przeznaczone do biegania na nierównych, miękkich podłożach, takich jak piasek czy droga leśna, mają głębszy bieżnik – zapewnia to lepszą przyczepność. Natomiast w przypadku butów do biegania po równej i twardej powierzchni, na przykład bieżni lub asfalcie – mogą mieć bardziej płytki bieżnik.

Kolejny ważny element to podeszwa właściwa – to właśnie ona zapewnia stabilność stopy podczas biegu i amortyzuje uderzenia. Dla dodatkowej amortyzacji (na przykład w przypadku butów dla supinatorów), pod piętą mogą znajdować się poduszki powietrzne, silikonowe lub żelowe. Buty do biegania mają też często specjalną wypustkę w pobliżu wnętrza stopy – zapobiega to jej przesuwaniu.

Na koniec warto też zwrócić uwagę na górną część materiału – musi ona być wygodna i miękka, aby nie powodowała przetarć skóry. Jednakże zapiętek musi być stabilny – ponieważ trzyma on piętę.

Skąd wiadomo, że buty są źle dobrane?sport-test-buty

Większość osób nie zauważa tego w sklepie, a dopiero podczas użytkowania obuwia. Niemniej jednak, jeśli pojawi się któryś z poniższych objawów, powinno się po pierwsze zrezygnować z używania dotychczasowego obuwia, a po drugie – w razie konieczności – udać się do lekarza. Pierwszym sygnałem jest ból stóp. Może on wynikać z faktu, że buty są po prostu nierozchodzone, dlatego przed intensywnym treningiem dobrze jest po prostu przez jakiś czas nosić buty w domu, aby przyzwyczaić do nich stopę. Drugi objaw to drętwienie palców. Często jest to spowodowane zakupem zbyt małych butów – buty do biegania nie zawsze powinny być w tym samym rozmiarze, co obuwie noszone na co dzień. Prawidłowo dobrane buty do biegania powinny być około 0,5-1 cm dłuższe, ponieważ podczas uprawiania tego sportu noga automatycznie przesuwa się do przodu. Jeśli zobaczymy czerniejący paznokieć, powinna nam się zapalić czerwona lampka. To najprawdopodobniej również wynik zbyt małego obuwia. Nacisk na palec jest aż tak silny, że krew nie może swobodnie krążyć, co prowadzi właśnie do czernienia paznokcia.

Źle dobrane buty mogą także prowadzić bólu w stawach – wcale nie jest to domeną osób z nadwagą. Problemem może być zbyt intensywny trening, a także źle dobrane obuwie. Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak buty uniwersalne i właściwie dobrać obuwie do nawierzchni, którą będziemy się poruszać. Nie można także zapominać o właściwej amortyzacji – to ona wpływa na komfort kręgosłupa, bioder i nóg. Jeżeli biegacz podczas uprawiania sportu doświadcza częstych wypadków – poślizgnięć, upadków, niemożności zatrzymania, skręcenia nogi, a w efekcie kontuzji, jest to znak, że należy zmienić obuwie na bardziej przyczepne i lepiej trzymające stopę.

Dobre buty do biegania wcale nie muszą być drogie. Ważne jednak, aby były wygodne. Jeśli buty będą odpowiednio dopasowane, posłużą przez długi czas i sprawią, że ich właściciel będzie miał satysfakcję z każdego przebiegniętego kilometra.

Facebook

*/?>
Zamów bon