was successfully added to your cart.
Sport

Kolarstwo – czym jest i jak zacząć?

By 7 lipca 2014 No Comments

Jazda na rowerze jest sportem uprawianym przez wiele osób. Często zalecana jest przez lekarzy jako rehabilitacja w przypadku niektórych schorzeń, takich jak problemy ze stawami czy układem krwionośnym. Najczęściej traktowana bywa jako forma treningu, rekreacji, wypoczynku czy turystyki.

Bardziej zagorzali zwolennicy rowerów poważniej podchodzą do jego wykorzystania, także w sportach wyczynowych. Podróżując latem po polskich drogach spotkać można wielu kolarzy charakteryzujących się nie tylko specjalnym typem roweru, ale także wielokolorowym strojem. Między innymi z tego względu kolarstwo szosowe jest najbardziej znaną, a poza tym najstarszą, odmianą tego sportu.

W przeciwieństwie do rekreacyjnej jazdy na rowerze, kolarstwo szosowe nie jest dyscypliną dla każdego. Od zawodników wymaga wielkiej determinacji, wytrwałości, woli walki, by nie tylko wygrywać, ale przede wszystkim, by móc pokonywać własne słabości. Osoby, które zechcą poświęcić się tej pasji, powinny w szczególności zadbać o dobre wyposażenie. Oczywiście niezbędny będzie specjalny rower. To najdroższa część ekwipunku kolarza.

Jak w przypadku większości profesjonalnie uprawianych sportów, także tutaj wymagany jest odpowiedni strój: dobrej jakości oddychająca koszulka, specyficzne spodnie rowerowe (z tzw. „pieluchą”, której zadaniem jest zapewnienie wygody oraz ochrona przed otarciami), specjalnego rodzaju buty, które wpasują się w pedały roweru. Trzeba pamiętać także o kasku, którego niezmienną rolą jest ochrona przed urazami przy wypadkach, a niekiedy nawet ochrona życia. Można się także zaopatrzyć w inne dodatkowe, równie przydatne akcesoria: bidon, rękawiczki, pompka oraz zapasowe części do roweru.

KolarzeKażdy kolarz, który chce osiągać sukcesy, musi ćwiczyć wytrwale przez cały rok. W czasie, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają jeździe na świeżym powietrzu, powinien on zadbać o wzmocnienie swojej kondycji. W tym celu może uprawiać wiele innych sportów, które z pewnością pomogą mu utrzymać bądź polepszyć formę. Ma do wyboru bieganie, pływanie czy też siłownię. Jak w wielu innych dyscyplinach sportu, również w kolarstwie, trening powinien zostać dopasowany indywidualnie do predyspozycji fizycznych, a z czasem też zostać urozmaicony o odpowiednie obciążenia. W tym celu warto wykonać specjalistyczne badania w ośrodku diagnostyki sportowej, dzięki którym możliwe będzie lepsze poznanie swojego organizmu. Profesjonalna kadra zaś pomoże określić indywidualny plan treningowy.

Kolarze amatorzy muszą starać się uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Wśród zazwyczaj spotykanych uchybień zdarza się niefunkcjonalny strój, bądź niewłaściwe użytkowanie tego, w który już zainwestowano. Każdy kolarz powinien wiedzieć, że jeśli chce, by jego spodenki chroniły go przed otarciami, musi zrezygnować z bielizny pod nimi. Warto też pamiętać, że bawełniane koszule nie są dobrym rozwiązaniem dla kolarza. Należy wystrzegać się również zbyt nisko ustawionego siedzenia. Przy właściwej wysokości powinno się dotykać podłoża tylko palcami. Wówczas siła pedałowania będzie właściwa i dzięki temu łatwiej uniknie się kontuzji.

Kolarstwo może być traktowane zarówno jako sposób spędzania wolnego czasu, jak i dyscyplina sportowa. Rozpoczynając przygodę z kolarstwem trzeba liczyć się z tym, że to sport wymagający determinacji i wytrwałości. Pamiętać należy także o stosownym wyposażeniu roweru i odpowiednim ubiorze, a następnie korzystania z nich w taki sposób, aby rzeczy te spełniały swoje funkcje.

Facebook

*/?>
Zamów bon