Kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera, chodniki przykrywa warstwa śniegu lub ciągle pada deszcz, a niebo pozostaje szare, łatwo stracić motywację do odbywania regularnych treningów. Zimowa aura skutkuje niekiedy sennością i wrażeniem zmęczenia. Zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne podczas krótkich dni może powodować odpływ energii i chandrę. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą na utrzymanie regularności i konsekwencji w odbywanych ćwiczeniach.
Niezwykle efektywną metodą, która pozwala zachować treningową determinację, jest korzystanie z systemu nagród za zrealizowane cele. To pomysł czerpiący ze zdobyczy psychologii behawioralnej, która udowodniła, że pozytywne wzmocnienia w skuteczny sposób kształtują motywację wewnętrzną. Należy przy tym pamiętać, żeby nagrody które stosujemy, nie stały w konflikcie z celami treningowymi. Za nagrody mogą na przykład posłużyć pomysły, takie jak wizyta w ulubionym miejscu, wyjście na zakupy, gorąca kąpiel z olejkami zapachowymi czy seans w kinie.
Inną skuteczną ideą jest stosowanie motywującego wpływu pracy w grupie. Wspólny trening pozwala zachować regularność, ponieważ czas ćwiczeń staje się jednocześnie okazją do interakcji społecznych, które dla większości ludzi w sposób podświadomy są źródłem przyjemności. Wzajemna rywalizacja również sprzyja stawianiu sobie nowych, motywujących wyzwań, dzięki czemu o wiele łatwiej niż w pojedynkę udaje się zachować determinację w ćwiczeniach.
W zimowych treningach pomóc także może odpowiednia, motywująca muzyka. Wpływ ulubionych, skocznych i energicznych rytmów w szybki sposób staje się źródłem napływu entuzjazmu i motywacji, które można wykorzystać w zaplanowanych ćwiczeniach. Dzięki niej łatwiej skoncentrować się na przyjemnych aspektach treningu i odwrócić uwagę od dodatkowych trudności czy dyskomfortu, jakie mogą wiązać się z aktywnością fizyczną w warunkach zimowych.
Kolejna metoda to zdecydowanie się na trening w zupełnie nowych, nietypowych miejscach i okolicznościach. Zimą organizowane są liczne sportowe akcje charytatywne, które stanowią świetną okazję do wysiłku fizycznego. Można też skorzystać z sezonowych okazji, jakie oferuje zimowa pogoda i udać się na trening na zewnątrz. Niekiedy wiąże się to z potrzebą skompletowania odpowiedniego wyposażenia, aby zachować bezpieczeństwo ćwiczeń. Dodatkową dawkę motywacji zapewnić mogą też nowe cele treningowe, odpowiednie do panujących warunków.
Zimowe ćwiczenia oferują szereg niepowtarzalnych możliwości treningowych, należy jednak również pamiętać o potencjalnych zagrożeniach. Trening w utrudnionych, zimowych warunkach może naturalnie wiązać się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji – ograniczą je odpowiednio dobrane odzież i akcesoria. Niewątpliwe korzyści z udanego treningu w zimowej aurze to dodatkowa satysfakcja, którą osiągamy poprzez pokonanie trudności i świadomość kontroli nad własnymi ograniczeniami. Kolejna zaleta tego typu treningów to pozytywny wpływ na układ immunologiczny – racjonalny trening zimą pozwala w istotny sposób wzmocnić odporność organizmu.