was successfully added to your cart.
AktualnościSport

Najczęstsze kontuzje sportowców

By 30 czerwca 2015 No Comments

Każdy sportowiec narażony jest na ryzyko pojawienia się kontuzji w wyniku wykonywanych ćwiczeń. Niektóre z nich mogą długotrwale uniemożliwić uprawianie dyscypliny, inne powodować jedynie nieprzyjemny dyskomfort. Jakie są najczęstsze urazy towarzyszące aktywnym fizycznie?

Kontuzje można określić według skali dzielącej się na trzy strefy. Pierwsza z nich to strefa zielona, która charakteryzuje pełną sprawność sportowca. Druga zawiera w sobie wszystkie te przypadłości, które pojawiają się „od czasu do czasu”. Ich ignorowanie jednak bardzo często staje się przyczyną przejścia do strefy czerwonej, przez którą rozumie się wszystkie ciężkie kontuzje, wykluczające sportowca z jakiejkolwiek aktywności.

Wielu sportowców niestety wyznaje maksymę „jak boli to znaczy, że rośnie”. Takie podejście niestety w większości przypadków staje się przyczyną poważnych urazów i zwyrodnień. Jednym z najpowszechniej spotykanych jest tzw. kolano biegacza, które dotyka, jak sama nazwa wskazuje, osób biegających i tym samym przeciążających przednią część kolana. Dolegliwość tą poznać można po występowaniu bólu w okolicy rzepki, który nasila się podczas dłuższego spoczynku, jak również podczas kucania czy schodzenia ze schodów.

Inną, często spotykaną kontuzją jest zapalenie ścięgna Achillesa, które objawia się pojawieniem bólu ścięgna lub jego okolicy, obrzęku bądź też zgrubienia. Występowaniu tego urazu sprzyjają słabe i nierozciągnięte mięśnie łydki, jak również osłabione mięśnie goleni, które wspomagają ruchy zginania stopy.

W przypadku biegaczy systematycznie odnotowuje się także przypadki uszkodzenia zginaczy kolana. Dotyczą przede wszystkim sprinterów, ale również osób, które nie przestrzegają zasad prawidłowej rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu, posiadają złą technikę lub postawę. Przypadłość ta objawia się bólem i napięciem z tyłu uda, co też skutecznie ogranicza aktywność sportowca. Inne częste kontuzje to zapalenie rozcięgna podeszwowego, shinsplints, syndrom traktu biodrowo-piszczelowego czy nawet złamania zmęczeniowe.

kontuzja sportowcaWiększość dolegliwości w początkowej fazie przyjmuje jedynie formę przeciążeń i naciągnięć – mowa zatem o wcześniej wspomnianej strefie żółtej. Wielu sportowców niestety lekceważy pojawienie się bólu i jeszcze bardziej nadwyręża daną część ciała, co zazwyczaj prowadzi do pojawienia się urazów ze strefy czerwonej – zwyrodnień czy złamań. Dlatego też niezwykle ważne jest, by w momencie pojawienia się bólu, przerwać trening lub nawet przez kilka dni zrezygnować z wysiłku fizycznego. Ból w tym czasie powinien ustąpić, dzięki czemu możliwe będzie szybkie wznowienie ćwiczeń. Jeśli jednak ból nie ustaje, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Każdy sportowiec wyznacza sobie pewne cele, do których realizacji pragnie konsekwentnie dążyć. Warto jednak pamiętać, że treningi „za wszelką cenę” i mimo bólu z pewnością nie pomogą w osiąganiu sukcesów, wręcz przeciwnie, w najgorszym przypadku mogą stać się przyczyną konieczności rezygnacji z uprawiania sportu.

Facebook

*/?>
Zamów bon