was successfully added to your cart.
Sport

Nordic walking – aktywność fizyczna dla opornych

By 5 lutego 2016 No Comments

Zaskakująco wiele osób odczuwa potrzebę zmiany swojego stylu życia, rozpoczęcie zdrowej diety i regularnych treningów. Aby się nie zniechęcić do aktywności fizycznej, warto rozpocząć przygodę ze sportem od lżejszej dyscypliny jaką jest nordic walking.

Zmiana nawyków jest trudna sama w sobie. Z natury lubimy wprowadzać do swojego życia stały rytm i przyzwyczajamy się do rutynowych rozwiązań. To ułatwia radzenie sobie z obowiązkami i pozwala koncentrować na bardziej wymagających zadaniach. Jeśli nawyk dotyczy dodatkowo kwestii, które są źródłem przyjemności, nietrudno sobie wyobrazić jakim wyzwaniem może być jego skuteczne przeistoczenie. Prowadzenie zdrowej diety wiąże się z wyrzeczeniami takimi jak ograniczenie spożywania cukru i tłuszczu – dwóch składników, które w bezpośredni i szybki sposób wywołują odczuwanie zadowolenia. Podobnie jest ze sportem – wiele dyscyplin wymaga przezwyciężenia fizycznego i mentalnego dyskomfortu, zwłaszcza u początkujących, co łatwo potrafi zniechęcić zanim pojawią się pierwsze oczekiwane efekty.

mezczyznaPodobnym trudnościom wychodzi naprzeciw nordic walking. To forma treningu fizycznego, która polega na marszu z użyciem specjalistycznych kijków. Choć brzmi banalnie, okazuje się, że stosowanie odpowiedniej techniki wraz z wykorzystaniem kijków, wiąże się z licznymi i zdumiewającymi korzyściami zdrowotnymi. Przede wszystkim nordic walking może zacząć uprawiać niemal każdy. Jest zalecany jako aktywność wspomagająca podczas rehabilitacji wielu dolegliwości. Jest również polecany osobom otyłym oraz w ogólnie złej kondycji fizycznej. Co czyni nordic walking tak wyjątkowym pomysłem na zdrową rekreację?

kobietaPowodów jest kilka. Okazuje się, że marsz z kijkami w istotny sposób odciąża stawy i układ kostny człowieka, dzięki czemu w ten sposób maszerować mogą także osoby starsze lub po urazach. Nordic walking powoduje, że zwiększa się zaangażowanie wielu partii mięśni, które nie pracują podczas klasycznego joggingu lub zwykłego chodzenia. Dzięki temu łatwo utrzymać harmonijny rozwój sylwetki. Wydajniej stymulowany jest również układ krwionośny, dochodzi też do skuteczniejszego dostarczania tlenu do organizmu. Wszystko to powoduje, że marsz skutecznie przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów poprzez spalanie znacznej liczby nadmiarowych kalorii – a przy tym ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy i wielu innych dolegliwości. Jednocześnie redukowany jest stres, ponieważ podczas treningu do krwi trafiają hormony obniżające niepokój, a sprzyjające dobremu samopoczuciu. Nordic walking pomaga także w utrzymaniu właściwej postawy podczas marszu i ogranicza ryzyko utraty równowagi. To czyni go niezwykle bezpieczną aktywnością, odpowiednią zarówno dla dzieci jak i osób w dojrzałym wieku. Oprócz licznych korzyści zdrowotnych, nordic walking oferuje również znaczną wygodę w porównaniu z innymi dyscyplinami. Maszerować można wszędzie, w każdych warunkach i o każdej porze. Łatwo nauczyć się podstawowej techniki marszu, a przez co można uniknąć ewentualnych kontuzji. Nie wymaga też określonego harmonogramu ani wydawania pieniędzy na karnety do klubów czy zużywający się sprzęt – wystarczą tylko kijki i wygodne buty.

Wszystkie atuty maszerowania z kijkami podkreśla również wyjątkowa atmosfera, panująca wśród entuzjastów tej formy rekreacji. W wielu miastach funkcjonują stowarzyszenia lub kluby nordic walkingu, w których łatwo poznać nowych znajomych i osoby chętne na wspólny marsz. Taki klimat sprzyja utrzymaniu motywacji i daje wielką satysfakcję po każdym udanym treningu.

Facebook

*/?>
Zamów bon