was successfully added to your cart.
Sport

Od czego rozpocząć wiosenny powrót do formy?

By 6 kwietnia 2016 No Comments

Wiosną natura budzi się do życia. Zielenią się trawniki i drzewa, pojawiają pierwsze kwiaty, a wokół słychać wesoły trel ptaków. To świetny moment, by bez dyskomfortów, jakie mogą wiązać się z zimową aurą, podjąć zdrową aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jednak od czego zacząć, by nie narazić organizmu, który wciąż może być osłabiony?

Warto pamiętać o tym, że zima mogła przyczyniać się do wyczerpania organizmu. Długie noce i brak słońca, wahające się temperatury, wszechobecne infekcje oraz ograniczona, często ciężka dieta, mogą powodować niedobory witamin oraz ogólne osłabienie organizmu. Z tego powodu lepiej nie rzucać się na głęboką wodę, zwłaszcza jeśli w sezonie zimowym nie mieliśmy kontaktu z regularnym ruchem. Jakie dyscypliny dobrze sprawdzą się jako te wprowadzające do nowego sezonu? Jak podejść do pierwszych treningów?

Z pewnością dobrym pomysłem będzie wybór takiej aktywności, która angażuje możliwie najwięcej mięśni do pracy. Chodzi o to, by pozwolić organizmowi rozbudzić się po okresie zmniejszonego wysiłku. Warto też zwrócić uwagę na to, by trening odbywał się ze zmiennym natężeniem. Lepiej zacząć od wolnego tempa, swobodnych ćwiczeń i stopniowo zwiększać wysiłek. Takie podejście pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się kontuzji. Przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną powinno się pamiętać o dobrym, sumiennym wykonywaniu rozgrzewki.

nordicwalkingWśród dyscyplin, które dobrze nadają się do pierwszych ćwiczeń w nowym sezonie należy bieganie. Zachowanie poprawnej techniki oraz stopniowe zwiększanie obciążenia treningowego pozwoli szybko przywrócić organizmowi wiosenny wigor. Bieganie to także świetna okazja do obcowania z rozbudzającą się przyrodą na szlakach w parkach, lasach czy pozostałych zielonych ścieżkach. Seniorzy, którzy nie mają możliwości trenowania klasycznego biegu, mogą zdecydować się na nordic walking. To również ogólnorozwojowa dyscyplina. Lista pozytywnych efektów, które osiąga organizm oraz zdrowie, zdaje się nie kończyć. Obie formy treningu korzystnie wpływają na układ krwionośny, wzmacniają mięśnie, sprzyjają dotlenieniu organizmu oraz w znacznym stopniu poprawiają samopoczucie.

Jeśli z jakichś powodów bieganie nie jest odpowiednim pomysłem, dobrą alternatywą na zdrową rekreację jest jazda na rowerze czy rolkach. Taka forma ruchu również angażuje cały organizm i mogą ją wykonywać zarówno dzieci, dorośli, jak i seniorzy. Poruszając się w ten sposób łatwiej zdecydować się na dalsze wycieczki poza miasto, by zaczerpnąć wiosennego, zdrowego powietrza i zachwycić zmysły pięknem przyrody.

Jeśli wiosenne temperatury wciąż są za niskie, by rozpocząć treningi na zewnątrz, warto rozważyć wizytę na basenie lub siłowni. Pływanie to naturalna i niezwykle korzystna dla człowieka forma aktywności. Na siłowni, zwłaszcza pod okiem trenera, łatwo też skutecznie i bezpiecznie pobudzić organizm przed bardziej intensywnego działania. Często pływalnie bądź siłownie oferują też dostęp do innych form wspierających regenerację organizmu, takich jak sauna czy jacuzzi, dlatego warto uwzględnić te miejsca podczas wiosennego powrotu do formy.

Oprócz treningu ogromne znaczenie na samopoczucie i regenerację organizmu ma dieta. Wiosenne nowalijki, świeże, młode warzywa i owoce, to bogactwo potrzebnych składników odżywczych. Dobrze jest włączyć jak największą ich ilość do jadłospisu, by w szybki sposób poczuć przypływ sił i chęci do działania.

Facebook

*/?>
Zamów bon