Rola płynów w diecie osób uprawiających sport jest szczególnie istotna. Ich odpowiednia ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także zapobiega spadkowi wytrzymałości w trakcie aktywności fizycznej. Odwodnienie ciała w 3% powoduje obniżenie siły aż o 10%. O czym warto pamiętać podczas uzupełniania płynów?
Przede wszystkim należy pić często, ale za to małymi łykami. Zaleca się zwracać uwagę na jakość pitej wody – najlepsza jest ta wysokozmineralizowana. Powinna zawierać magnez, który regeneruje komórki i zmniejsza ciśnienie, a co najważniejsze zapobiega skurczom mięśni. Pozytywny wpływ na ich pracę ma także wapń, który dodatkowo pozwala zaspokoić pragnienie. Wskazane jest, aby skład wody wyróżniał się dużym poziomem wodorowęglanów. Są one niezwykle istotne w diecie sportowca, gdyż między innymi wspomagają walkę z „zakwasami”. Również sód ma wielkie znaczenie dla intensywnie trenujących osób – zapobiega on odwodnieniu organizmu.
Wielu sportowców zastanawia się, czy wybierać wodę gazowaną, czy niegazowaną. Każda z nich ma swoich przeciwników i zwolenników. Nie ulega wątpliwości, że dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych w trakcie treningu działa rozkurczowo na ściany żołądka oraz może obniżać wydolność organizmu. Płyny gazowane powodują uczucie „przepełnienia”. Dlatego podczas ćwiczeń zaleca się pić napoje niegazowane, najlepiej wodę. Z kolei po zakończeniu treningu wskazana jest woda gazowana, gdyż szybciej gasi pragnienie, ułatwia usuwanie toksyn, a co najważniejsze, wzmacnia wchłanianie do organizmu składników odżywczych, znajdujących się w wodzie.
Kwestią sporną wciąż pozostaje wybór między wodą a napojami izotonicznymi, spożywanymi podczas wysiłku fizycznego. W trakcie wzmożonych treningów ludzki organizm wraz z potem traci duże ilości wody i elektrolitów. I tylko w takiej sytuacji, gdy trening trwa 2 godziny i dłużej, można skorzystać z oferty dostępnych na rynku napoi izotonicznych, których zadaniem jest wyrównanie poziomu elektrolitów. Dodatkowo dostarczą one organizmowi potrzebnych minerałów oraz witamin. Niestety w ich składzie znajduje się także cukier lub jego zamienniki – osoby pragnące zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej powinny o tym fakcie pamiętać i ich nie nadużywać. Izotoniki kuszą dostępnością oraz kolorami, jednak znacznie lepszym pomysłem, a przede wszystkim zdrowszym, jest sięgnięcie po wodę.
Przygotowując się do wzmożonego wysiłku fizycznego, a jednocześnie chcąc uniknąć sztucznych barwników zawartych w izotonicznych napojach, wskazane jest wykonać je samemu. Wystarczy woda, miód, odrobina soli oraz sok, na przykład z cytryny, pomarańczy czy też grejpfruta. Ma się wówczas pewność, że przyrządzony w ten sposób płyn nie zawiera żadnych konserwantów oraz słodzików.
Nawadniając organizm należy pamiętać, by spożywane napoje charakteryzowała odpowiednia temperatura. Lepiej tolerowane są płyny chłodne, gdyż ich transport przez przewód pokarmowy oraz wchłanianie do krwi odbywa się w przyspieszonym tempie. Ponadto zimna woda zmniejsza temperaturę przegrzanego ciała, co jest najbardziej istotne w trakcie ćwiczeń.
Uprawianie sportu bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm, jednak najlepsze efekty można osiągnąć pamiętając o systematycznym nawadnianiu. Zaleca się spożywanie przede wszystkim wody, a tylko w szczególnych przypadkach sięgać po napoje izotoniczne – ich działanie jest przereklamowane. Dodatkowo należy pamiętać, by pić płyny przez cały dzień, a nie tylko w momencie, gdy odczuwa się pragnienie.