Wielu ludzi uważa, że do osiągnięcia zadowalających efektów w sporcie musi wystarczyć ruch oraz zdrowa dieta. Stosowanie dodatkowej suplementacji to ich zdaniem pewnego rodzaju oszustwo. Nie brakuje także osób, które wierzą, że regularne stosowanie odżywki, a najlepiej kilku na raz, bez zbędnego wysiłku przyniesie cudowne rezultaty. Jak to zwykle bywa, prawda leży gdzieś po środku, Suplementy można, a wręcz powinno się stosować, ale wyłącznie z zachowaniem zdrowego rozsądku
Czym są?
Wiele osób kojarzy je ze sterydami, którymi zdecydowanie nie są. Ich zadaniem nie jest powodowanie przyrostu masy mięśniowej. Są po prostu środkami odżywczymi, które mają uzupełnić niedobór niektórych składników, takich jak witaminy lub minerały, w sytuacji kiedy zbilansowana dieta z jakiejś przyczyny nie wystarczy. W przypadku sportowców jest to spowodowane znacznie przyśpieszonym zużywaniem energii. Im intensywniejszy wysiłek fizyczny, tym szybciej pojawia się potrzeba wspomagania. Przeznaczone dla nich suplementy to przede wszystkim tak zwane ergogeniki, dzięki którym zwiększają się zdolności wysiłkowe.
Gdzie je kupić?
Decyzja o dodatkowym uzupełnieniu diety nie powinna być podjęta pod wpływem impulsu, na przykład natknięcia się na tabletki o chwytliwej nazwie w sklepie. To bardzo ważny krok i jeżeli będzie postawiony w złym kierunku, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W teorii, wszystkie dostępne na rynku preparaty są bezpieczne, ale każdy organizm jest inny, zatem inaczej reaguje na przyjmowane substancje. Występują przeciwwskazania związane z alergiami, zalecana na opakowaniu dawka nie zawsze jest odpowiednia dla danej masy ciała i poziomu aktywności, ponadto wielu środków nie należy łączyć ze sobą nawzajem. Najprostszym sposobem na bezpieczne rozpoczęcie suplementacji jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi wywiad żywieniowy, a następnie zasugeruje najlepsze rozwiązanie.
Klasyfikacja
Zasadniczo, istnieją dwa typy suplementów – ogólne i kierunkowe. Do pierwszej grupy należą wszystkie odżywki nastawione na uzupełnienie braków w spożywanych białkach, węglowodanach, tłuszczach i witaminach. Najczęściej przyjmuje się je w formie koktajli. Wydawać by się mogło, że są całkowicie bezpieczne, ale każdy z wymienionych składników można przedawkować. Należy przyjmować je zgodnie z faktyczną potrzebą, a nie profilaktycznie. Druga grupa o działaniu kierunkowym to między innymi specyfiki regulujące metabolizm lub aktywujące pracę układu hormonalnego.
Suplementy dopuszczone do sprzedaży na polskim rynku, pochodzące z zaufanych źródeł, stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka, na pewno nie zaszkodzą. Odpowiedni program ich przyjmowania jest w stanie znacząco podnieść efektywność treningów i ograniczyć negatywne skutki uboczne narażania organizmu na zwiększony wysiłek fizyczny. Zamiast się ich obawiać, albo ślepo w nie wierzyć, najlepiej po prostu dowiedzieć się o nich jak najwięcej.