Wysoka intensywność treningu powoduje uczucie wyczerpania, które charakteryzuje się spadkiem aktywności organizmu pomimo wzrostu siły bodźców. Nadmierna aktywność mięśni może prowadzić do nagromadzenia w nich szkodliwych produktów przemiany materii, takich jak kwas mlekowy. Są to procesy całkowicie normalne, często także koniecznie do adaptacji organizmu do wysiłku.
Podczas intensywnego biegania pracują niemal wszystkie mięśnie ciała. Pobierają one energię z organizmu, jednocześnie spalając tłuszcz. Nieprzyjemne efekty po intensywnym bieganiu wiążą się więc z brakiem substancji odżywczych, pomocniczych i budulcowych, a także z odwodnieniem. Ponadto nagromadzenie niepożądanych płynów w mięśniach może doprowadzić do uczucia zmęczenia, a następnie nawet do bólu, niekontrolowanych skurczy czy też napuchnięcia mięśni. Podczas wysiłku osłabieniu ulega także system immunologiczny. Efekty przetrenowania mogą stanowić źródło kontuzji i infekcji.
Roztrenowanie po intensywnym biegu powinno być nieodłącznym elementem każdego planu treningowego. Polega ono na zaprzestaniu biegania na jakiś czas. Innymi słowy roztrenowanie to odpoczynek i okres na zregenerowanie sił. Przerwę w bieganiu najlepiej robić po zakończeniu sezonu biegowego. Wtedy cały organizm, zarówno umysł jak i ciało, mogą być przemęczone. Najczęściej rok dzieli się na dwa takie sezony, jednakże każdy powinien do tej kwestii podchodzić indywidualnie i według własnego zapotrzebowania. Biegacze najczęściej szczytową formę przygotowują na wiosnę i jesień, w międzyczasie robiąc przerwy na odpoczynek. Przyjmuje się ogólną zasadę, która mówi, że im cięższy był sezon, tym dłuższy powinien być okres roztrenowania. Może trwać od kilkunastu dni do kilku tygodni.
Forma odpoczynku po intensywnym sezonie jest zależna od prywatnych upodobań, należy jednak wstrzymać się w tym czasie przed jakąkolwiek intensywniejszą aktywnością fizyczną. Również można odetchnąć w tym okresie psychicznie i pozwolić sobie na więcej luzu, niż w sezonie biegowym i przez kilka dni nie liczyć intensywnie kalorii czy też zwiększyć aktywność towarzyską.
Bez odpowiedniej regeneracji sił nie można osiągnąć szczytowej formy. Niezbędny jest odpoczynek i chwilowe obniżenie sprawności. Okres ten jest bardzo kojący dla mięśni oraz systemu immunologicznego. Ponadto przerwa pozytywnie wpływa na motywację do działania. Co najważniejsze roztrenowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.
Podczas roztrenowania kondycja mimowolnie spada, jednak bardzo łatwo jest wrócić do poprzedniej formy i szybko wdrożyć się we właściwy rytm. Należy pamiętać, że odpoczynek jest naturalnym i niezbędnym elementem każdego treningu.