was successfully added to your cart.
Zdrowy tryb życia

Sen a wyniki w sporcie

By 27 października 2016 No Comments

Jeden z najbardziej utytułowanych pływaków świata, Michael Phelps, powiedział: Jedzenie, spanie, pływanie, to wszystko, co możesz zrobić, by przygotować się do zawodów. Zarówno on, jak i inny wielcy mistrzowie świata sportu dobrze wiedzą, że obok treningu i zbilansowanej diety, do osiągnięcia dobrych wyników konieczny jest również zdrowy sen w odpowiednim wymiarze godzin.

Potwierdzone przez teoretyków i praktyków

Temat relacji pomiędzy jakością snu a osiągnięciami sportowymi był już poruszany przez całą rzeszę naukowców. Jedne z najciekawszych badań zostały przeprowadzone na amerykańskim Stanford University. Wzięła w nich udział duża grupa koszykarzy. Zestawiając ze sobą ich grę, kiedy spali tak długo jak zwykle oraz po wydłużeniu czasu snu o 2 godziny każdej nocy. Okazało się, że u każdego z uczestników projektu szybkość wzrosła średnio o 5%, a dokładność i refleks aż o 9%. W tej dyscyplinie taka poprawa może dać zdecydowaną przewagę podczas meczu. Uogólniając, eksperci polecają sportowcom spać przynajmniej o godzinę więcej, niż jest to wskazane dla przeciętnej osoby dorosłej, czyli minimum 9, zamiast 8. Potwierdzają to sami mistrzowie olimpijscy – Roger Federer sypia 11-12 godzin na dobę, a jest przecież największą gwiazdą współczesnego tenisa.

Jak to możliwe?

Skoro wpływ snu na wyniki jest potwierdzony, warto wiedzieć, skąd ta zależność się bierze. Przyczyn jest co najmniej kilka. Pierwszej z nich można się doszukać wątrobie. Kiedy człowiek śpi, odnawia ona zapasy glikogenu, a dla sportowca stanowi on najszybciej uzyskiwaną formę energii, niezbędną przy treningach. Co więcej, zarwane noce zaburzają równowagę hormonalną, a bez niej organizm nie jest w stanie skutecznie regulować metabolizmu, ani szybko się regenerować (na przykład po kontuzji). Niewyspanie skutkuje również zwyczajnym uczuciem zmęczenia oraz związanym z nim opóźnieniem reakcji, spadkiem nastroju i motywacji, czy też nadmiernym stresem. Tego typu problemów nie można bagatelizować w czasie intensywnych treningów, nie wspominając nawet o ważnych zawodach.

Sposoby na dobry sen

spanie-ikonaObecnie wiele osób, szczególnie tych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie sportu, cierpi na bezsenność lub regularnie budzi się w nocy bez wyraźnego powodu. Jeżeli marzą one o szybkich i pozytywnych efektach swoich treningów, powinny zacząć od zwalczenia tych zaburzeń. Pierwszym krokiem powinna być poprawa warunków w sypialni. Powinna panować tam cisza i spokój oraz temperatura nieco niższa niż w innych pomieszczeniach domu – nie można zapomnieć o codziennym wpuszczaniu świeżego powietrza. Warto pomyśleć również o swoim łóżku. Prawdopodobnie pomoże wymiana materaca na taki, który lepiej dopasowuje się do naturalnego kształtu ciała, a także kupienie nowej, oddychającej pościeli. Co ciekawe, osoby cierpiące w przeszłości na bezsenność często twierdzą, że pomógł im właśnie sport, więc być może poświęcanie większej ilości czasu na aktywność fizyczną będzie skuteczne samo w sobie.

Każdy, kto poprawi jakość i choć trochę zwiększy długość swojego snu w ciągu nocy, szybko zauważy efekty. Na pewno pierwszym będzie wyraźna poprawa nastroju, a co za tym idzie, codzienne czynności, w tym także uprawianie ulubionej dyscypliny, zacznie sprawiać zdecydowanie większą przyjemność.

Facebook

*/?>
Zamów bon