was successfully added to your cart.
AktualnościZdrowy tryb życia

Sport – inwestycja procentująca po latach

By 12 listopada 2014 No Comments

Wszelkie badania wykazują ogromne znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia. Wcześniej większość chorób przypisywano nieprawidłowemu odżywianiu się, obecnie zaś myślenie to znacznie się zmieniło. Okazuje się, że regularne ćwiczenia nie tylko pomagają zachować zgrabną sylwetkę, czy odpowiednie funkcjonowanie umysłu, ale przede wszystkim hamują rozwój chorób przewlekłych. Ważne jest odpowiednie nastawienie i zmotywowanie się, dzięki którym osiągnąć można wyłącznie pozytywne skutki.

Najważniejszą korzyścią z uprawiania sportu jest wpływ na układ krążenia. Nadciśnienie, miażdżyca czy zawał serca nie będzie groził nikomu, kto prowadzi aktywny tryb życia. Ponadto polepsza się dokrwienie wszystkich wewnętrznych organów. Warto podkreślić, że redukuje się także ryzyko zachorowania na raka płuc, piersi i okrężnicy, a możliwość bycia cukrzykiem z 50% spada do 33%.

Sport to zdrowieAktywność fizyczna pomaga również poprawić układ oddechowy, przez chociażby zwolnienie rytmu oddechowego oraz zwiększenie objętości serca. Mięśnie oddechowe kształtują klatkę piersiową powodując jej rozrost i poprawę postawy ciała. Zwiększona wydolność płuc skutkuje poprawą wydolności tlenowej całego organizmu. Pośrednio wzmocniony zostaje system immunologiczny i odporność na infekcje.

Oczywiste zmiany zachodzą w układzie mięśniowym. Poprawa napięcia mięśni i skóry pozwoli cieszyć się wyprostowaną sylwetką oraz zlikwiduje dolegliwości związane z kręgosłupem oraz garbieniem się. Dla tych, którzy mają problemy z otyłością jest to tym bardziej polecane. Bez stosowania diety można w szybki i efektywny sposób poprawić swój wygląd.

Osoby starsze, zwykle uprzedzone do sportu, powinny wiedzieć, że wpływa on na długość życia. Bierze się to ze spowolnienia w organizmie procesów wytwarzania wolnych rodników. Nie dość, że żyje się kilka lat dłużej, to w dodatku gwarantuje się sobie młodszy wygląd, lepszą percepcję wzrokową i koordynację psychoruchową. W późniejszym wieku uniknie się osteoporozy, dzięki poprawie uwapnienia kości, jaką daje trening sportowy.

Sport a wiekNajwiększa zmiana, jaką da się zaobserwować już po niedługim czasie ćwiczeń, zachodzi w samopoczuciu. Sport uczy także przegrywać, a tym samym pokory. Dzięki nabywanemu hartowi ducha zwiększa się chęć rywalizacji oraz odwaga do podejmowania coraz to nowszych wyzwań. Ponadto treningi pomogą radzić sobie ze stresem oraz uniknąć stanów depresyjnych.

W sporcie nie tylko chodzi o efekt – bycie wysportowanym. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się chęć zmiany czegoś w swoim życiu, poprawa jego jakości i nabranie nowych chęci, które przełożą się na dłuższe i zdrowsze życie.

Facebook

*/?>
Zamów bon