Ośmiogodzinne siedzenie w pracy jest nienaturalną pozycją dla ludzkiego organizmu – nic więc dziwnego, że taki tryb “aktywności” zawodowej prędzej czy później wywoła negatywne skutki zdrowotne. Powoduje nie tylko problemy z kręgosłupem, ale jest też przyczyną powstawania żylaków, zaparć, bólu głowy, kłopotów z oddychaniem czy cukrzycy typu 2, a to tylko niektóre z konsekwencji. Można im zapobiec przede wszystkim poprzez regularne uprawianie sportu i choć nie jest to jedyna metoda, to daje zdecydowanie najlepsze rezultaty.
Ćwiczenia w pracy
Początek swojej aktywności fizycznej można dać już w pracy. Oderwanie się od komputera jest dobry sposobem na zebranie “świeżych myśli” i rozruszanie naszego ciała. Warto wówczas dobrze się przeciągnąć, a następnie wykonać nieskomplikowane ćwiczenia. Unoszenie złączonych nóg, rozciąganie rąk czy rozluźnianie mięśni na pewno nieco złagodzą zmęczenie spowodowane siedzeniem. To jednak nie wystarczy, by uchronić się przed dolegliwościami wywołanymi przez pozostawanie w nienaturalnej pozycji.
Regularność
Najważniejszą i jedyną słuszną metodą przywrócenia równowagi w organizmie jest aktywność fizyczna. Regularne treningi zmuszą organizm do pracy, której nie wykonywał przez cały dzień. Dzięki temu uniknie się wszelkich zaburzeń wywoływanych przez długotrwałe siedzenie, a także zapobiegnie się narastaniu tkanki tłuszczowej. Dlaczego ćwiczenia są tak ważne?
Po pierwsze zmniejszają ból – oczywiście jeśli wybiera się trening na siłowni, to warto wykonywać ćwiczenia pod okiem trenera, który zadba o prawidłową technikę. W przeciwnym razie można nabawić się kontuzji, co grozi też sportowcom zawodowym, którzy wykonują zbyt intensywne treningi. Kolejną korzyścią jest obniżanie ryzyka wystąpienia osteoporozy, a także przyrost tkanki mięśniowej, czyli modelowanie sylwetki. Podczas siedzącej pracy bardzo cierpi układ krążenia, którego zaburzenia funkcjonowania mogą doprowadzić do miażdżycy czy innych chorób sercowo-naczyniowych. Niemniej ważny jest pozytywny wpływ uprawiania sportu na kondycję psychiczną. Nie od dziś wiadomo, że podczas ćwiczeń organizm wydziela endorfiny – hormony szczęścia. Dzięki treningowi stajemy się pozytywnie nastawionymi do życia osobami, które razem z potem wydalają stres związany z pracą, są chętne do działania i pełne energii, której brakuje nam szczególnie zimą.
Wygodne krzesło
Warto również poprosić swojego przełożonego o wygodne krzesło dostosowane do krzywizn kręgosłupa, które będzie odpowiednio dopasowane i nie wywoła wad postawy. Długotrwałe siedzenie działa szczególnie niekorzystnie na odcinek lędźwiowy oraz kark, dlatego przed rozpoczęciem zadań warto dostosować fotel do indywidualnych potrzeb.
Nasi przodkowie nie spędzali tyle czasu w pozycji siedzącej, co ludzie współcześni. Wbrew pozorom ewolucja nie zabrnęła tak daleko, żeby ludzkie organizmy przystosowały się do nowego trybu życia. Wciąż potrzebujemy wiele ruchu, dlatego regularna aktywność fizyczna będzie nieoceniona szczególnie w przypadku siedzącego trybu pracy. Nieważne co się trenuje, bo uprawianie sportu powinno dawać przede wszystkim satysfakcję i zachęcać do regularności dzięki atrakcyjnej formie, którą każdy powinien dopasować do indywidualnych preferencji.