Sport to zdrowie, wie o tym każdy. Wpływa korzystnie nie tylko na sylwetkę i kondycję. Aktywność fizyczna to także dobry sposób na zwiększenie pewności siebie i zwalczenie stresu.
W ciągu dnia człowiekowi towarzyszą różne emocje, również te negatywne. Nadmiar obowiązków, kłótnie z bliskimi lub brak chwili odpoczynku powoduje, że zdenerwowanie się nasila. Trzeba wiedzieć, że długotrwały stres wpływa niekorzystnie na zdrowie – w stresujących sytuacjach organizm wytwarza dwa hormony: adrenalinę i kortyzol. Powodują one większą mobilizację człowieka do pokonania problemu. Jednak ciągłe bycie w stanie poddenerwowania skutkuje tym, że nasz organizm szybciej się męczy, jest osłabiony, bardziej podatny na choroby, zaczynają się także kłopoty z ciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu i cukru.
Wiele badań naukowych potwierdza pozytywny wpływ uprawiania sportu na obniżenie poziomu stresu. Wysiłek fizyczny, w dowolnej formie, nie tylko wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia, ale także przynosi odprężenie, dodaje energii i poprawia nastrój. Przyczynia się również do prawidłowego funkcjonowania mózgu, zwiększa sprawność intelektualną i koncentrację, dlatego też osoby aktywne fizycznie lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Łatwiej im zapanować nad podwyższonym tętnem, szybszym biciem serca i napięciem, ponieważ mają lepszą wydolność tlenową. Są one również bardziej odporne na pogorszenie stanu zdrowia wywołanego stresem.
Uprawianie sportu likwiduje także złe emocje, takie jak złość, smutek lub lęk. W trakcie ćwiczeń wydzielane są hormony szczęścia, czyli endorfiny, które pojawiają się po około 30 minutach wysiłku. W poprawie nastroju najlepszy efekt przynoszą regularne ćwiczenia aerobowe lub aktywność na świeżym powietrzu.
Rodzaj aktywności fizycznej powinien być dostosowany do aktualnego stanu zdrowia. Ważne jest także to, aby czerpać z tego satysfakcję i być zmotywowanym do systematycznych ćwiczeń. Każda forma sportu jest korzystnym sposobem na zlikwidowanie stresu, jednak niektóre wpływają bardziej na konkretny rodzaj stresu, a inne mniej.
Pływanie na przykład skutecznie wpływa na stres związany z problemami w pracy. Przyspieszona praca serca i kojące działanie wody sprawia, że człowiek uspokaja się, ma czas na przemyślenia i rozwiązanie problemu. Dobrym sposobem są również długie wycieczki rowerowe poza miasto i pooddychanie świeżym powietrzem.
Kiedy głównym czynnikiem stresu stają się problemy w życiu prywatnym, powinno wykonywać się ćwiczenia aerobowe, najlepiej w grupie. Ważną rolę odgrywa tutaj kontakt z ludźmi. Badania naukowe udowodniły, że uprawianie sportu pomaga także w walce z depresją – wystarczy przeznaczyć na ćwiczenia 25 minut dziennie. Dzięki wysiłkowi fizycznemu osoby cierpiące na depresję zwiększają poziom serotoniny w organizmie – tzw. hormonu szczęścia stosowanego w lekach na depresję. Połączenie sportu i leczenia farmakologicznego przyniesie znacznie szybsze efekty w walce z tą chorobą.
Narastające uczucie gniewu zlikwidować pomoże joga. Nauka oddychania, rozciąganie i skupienie się na swoim ciele i wnętrzu zmniejsza objawy stresu i niepokoju. Tak zwane wyżycie się na siłowni to sprawdzony sposób na złość. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest także trenowanie sztuk walki.
Bez wątpienia sport pomaga w walce z stresem. Ważne jednak, aby trening trwał nie krócej niż 30 minut, był intensywny, sprawiał radość i dawał poczucie satysfakcji. Nie może być powiązany z rywalizacją o wygraną, powinien za to sprawiać, że człowiek zapomni o problemach.