Każdy sport zespołowy jednoczy ludzi wokół jednego celu. Profesjonalistów łączy pragnienie sięgnięcia po najważniejsze trofea – puchar mistrzostw świata czy medal olimpijski. Amatorów przyciąga z kolei chęć zabawy i troska o dobrą kondycję fizyczną. Jedni i drudzy spotykają się na boisku, aby wygrać kolejny mecz.
Sporty zespołowe w amatorskim wydaniu to przede wszystkim integracja graczy. Ludzie spotykają się, by spędzić czas razem, zacieśnić znajomości. Trudno wskazać, który sport integruje najbardziej. Jest za to jedna zasada charakterystyczna dla każdej dyscypliny – zawodnicy muszą współpracować, żeby pokonać przeciwników, ponieważ bez kooperacji nie mogą liczyć na zwycięstwo. W piłce nożnej, siatkówce i koszykówce trudno wyobrazić sobie choćby najsprawniejszego gracza, który potrafiłby w pojedynkę wygrać mecz.
Istnieje wiele odmian sportów zespołowych. W sporty zespołowe z udziałem piłek można grać cały rok, niezależnie od pory roku, wystarczy w okresie zimowym przenieść się z boiska na salę treningową. Takie dyscypliny z kolei jak hokej na lodzie bądź piłka wodna wymagają szczególnych warunków. Każda gra różni się zasadami, jednak jest coś co łączy je wszystkie. Co to takiego? Chęć rywalizacji i kluczowa rola taktyki, zgrupowanie wokół jednego celu (pokonania przeciwnika) i podział ról w drużynie. W każdej z tych dyscyplin w mniejszym lub większym stopniu gracze dzielą się na defensywnych i ofensywnych. W ataku potrzebne są osoby cechujące się przebojowością, finezją i sprytem, z kolei na obronie najczęściej pozostają ci, którzy są zdyscyplinowani, silni i przez cały mecz skoncentrowani.
W sportach zespołowych liczy się duch drużyny. Każdy coś wnosi do teamu, a team coś daje zawodnikowi. Indywidualność i egoizm należy zostawić w szatni. Tylko doskonale zgrane zespoły są w stanie odnieść sukces. W takich dyscyplinach z pewnością nie odnajdą się ci, którzy cenią sobie indywidualność oraz samodzielne dążenie do celu. Takie charaktery idealnie sprawdzają się w bieganiu oraz pływaniu, gdzie można liczyć jedynie na swoje umiejętności.
Trudno przecenić korzyści płynące z uprawiania dyscyplin drużynowych. Doskonalenie sił psychofizycznych, zwiększanie sprawności ruchowej i koordynacji, a także lepszy refleks i zadbane ciało – to tylko niektóre z plusów, jakie niesie ze sobą regularne odwiedzanie boiska. Uprawianie sportu zapewnia także wyższy poziom endorfiny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie szczęścia. Jeśli doda się do tego spędzanie czasu w dobrym towarzystwie, żarty i zabawne sytuacje, które są nieodłącznym elementem gry drużynowej – otrzyma się doskonałe lekarstwo na trudy codziennego życia.
Sporty zespołowe to także cała masa emocji. Gra zawsze toczy się o wysoką stawkę. Jeśli się przegrywa to wspólnie, zaś każde wywalczone zwycięstwo to powód do dumy dla całej drużyny, a radość dzielona z współzawodnikami zawsze smakuje lepiej.