Od kilku lat squash zyskuje w Polsce na popularności. Staje się on dostępny dla coraz większej liczby osób, m.in. dlatego, że wciąż powstają nowe, specjalnie przeznaczone do tej gry miejsca. Z czego i gdzie narodził się ten sport oraz na czym dokładnie polega?
Dyscyplina ta swoje początki czerpie z tenisa – na początku XVIII wieku na skutek nudy angielskich więźniów, którzy organizowali sobie czas, odbijając piłkę od ściany. Szybko zyskała popularność w całej Anglii oraz poddana została kolejnym ewolucjom. Jej ostateczne zasady ukształtowały się pod koniec XX wieku. Popularność w innych krajach zyskała podczas II wojny światowej za sprawą brytyjskich wojsk, które stacjonując w różnych miejscach, zaznajamiały etniczną ludność z tą formą rozrywki.
W squasha można grać zarówno w parze, jak też samemu. Wbrew pozorom, wymaga on sporego zaangażowania, koncentracji, a przede wszystkim sprawności fizycznej. Nim podejmie się wyzwanie, dobrze jest poznać zasady gry, a przed samym meczem konieczna jest właściwa rozgrzewka. Warto wspomnieć, że rozgrzać należy również gumową piłkę, którą rozgrywany będzie mecz. Sens gry polega na naprzemiennym odbijaniu piłki przez zawodników, po wcześniejszym jej odbiciu się od jednej z czterech ścian oraz raz od podłogi. Gra przerwana zostaje w momencie autu (który wyznaczony jest czerwonymi liniami na ścianach), lub gdy dotknie podłogi więcej niż jeden raz. Wygrywa ten zawodnik, który wygra większość z pięciu setów rozgrywanych do 9 punktów.
Zarówno początkujący gracze, jak i ci bardzo zaawansowani, czerpią z gry w squasha wiele satysfakcji. Chociażby dlatego, że wymaga on dużego wysiłku fizycznego. Każdy sport czy trening może być sposobem na zredukowanie stresu – nie bez powodu w squasha gra wiele osób zajmujących wysokie pozycje w hierarchii firmy. Istotny jest fakt, że niezależnie od tego czy gra się w pojedynkę, czy samemu, gra nie traci swojego istotnego sensu. Ogromną zaletą jest również fakt, że w squasha można grać przez cały rok, niezależnie od pogody, a niekiedy także i pory dnia, ponieważ często zdarza się, że hale do squasha czynne są do późnych wieczornych godzin.
Początkowo, jak większość sportów, także i ten zarezerwowany był głównie dla mężczyzn. Przede wszystkim dlatego, że wymagał dużego nakładu sił. Przemiany jakie przeszedł, a także jego popularność sprawiły, iż od kilku lat chętnie wybierany jest również przez kobiety. Nie dziwią także towarzyskie mecze rozgrywane w duetach damsko-męskich. Do podjęcia wyzwania często zachęca przypadkowe wyjście na squasha ze znajomymi, po którym gracze zaczynają regularne treningi. By zacząć, wystarczy dobra kondycja oraz odpowiedni strój sportowy. Nie trzeba decydować się na zakup własnej rakiety udając się na pierwszy mecz.
Jeśli jednak pojawią się wątpliwości i obawy związane z pracą oraz wydajnością organizmu, warto udać się na profesjonalne badania. Dzięki uzyskanym wynikom można mieć pewność, czy posiada się właściwe predyspozycje fizyczne, by móc podjąć tak intensywne treningi.