was successfully added to your cart.
Sport

Trening – jak pozbyć się wymówek?

By 10 listopada 2016 No Comments

Każdy poniedziałek, nowy rok, miesiąc itd. wiąże się z postanowieniami wielu, którzy zamierzają zmienić tryb swojego życia na zdrowszy. Bywa jednak, że pogorszenie nastroju, pogody, ciężki dzień w pracy i wiele innych czynników zachęcają do wynajdowania wymówek, stojących na przeszkodzie do realizacji wcześniejszych założeń. Czy istnieją skuteczne sposoby pozwalające pozbyć się ich i wytrwać w sportowej formie?

Powoli do celu

Dla sportowców umiar w ćwiczeniach jest bardzo ważny – zbytnie przeciążanie organizmu jest bywa destrukcyjne, a gdy za pasem są zawody należy szczególnie na siebie uważać. Niestety osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportem często zapominają o tej istotnej zasadzie narzucając sobie zbyt duże tempo. To nie tylko nieefektywna metoda treningu, ale przede wszystkim ryzyko wystąpienia trwałych urazów, a z pewnością bóle zwane popularnie zakwasami. Dlatego zamiast zniechęcać się do ćwiczeń wymówką “nie widzę efektu”, lepiej skonsultować swój plan treningowy z profesjonalistą lub postarać się rozważnie opracować strategię treningu.

Brak energii

Zmęczenie jest normalną sprawą, ma prawo dopaść każdego – niezależnie od tego czy zajmuje się sportem profesjonalnie, czy amatorsko. Częste i intensywne ćwiczenia utwierdzają sportowców w przekonaniu, że opuszczenie jednego treningu być może niczego nie zmieni. W chwilach słabości warto jednak pomyśleć o ciężkiej pracy, którą wykonało się do tej pory i uświadomić sobie, że jedno ominięcie treningu może wywołać kolejne i zaprzepaścić wszystko, co osiągnęło się dotychczas. Przełamywanie własnych słabości da podwójną satysfakcję: wzmożona aktywność fizyczna to więcej energii do działania i radość uwalniająca się za sprawą endorfin.

Plucha na dworze

wymowkiSzczególnie jesienną porą pogoda nie ma w zwyczaju być łaskawa. Chłód, wiatr, ciemność i tnący deszcz na pewno nie nastrajają pozytywnie do treningu. Warto jednak pamiętać, że pokonywanie własnych słabości daje jeszcze większą satysfakcję z treningu, który przecież wcale nie musi odbywać się na dworze. W zależności od uprawianej dyscypliny czy chęci spędzenia wolnego czasu, można wybrać się na siłownię, pływalnię, ściankę wspinaczkową itd. Takie rozwiązanie nie tylko sprawi, że będzie się usatysfakcjonowanym po wykonaniu zaplanowanego treningu, ale brzydka pogoda okaże się dużo mniej przygnębiająca.

Napięty grafik

trening-sportPrzy planowaniu treningów zasada jest prosta: należy wyznaczyć sobie konkretne dni i godziny przeznaczone na ćwiczenia i trzymać się tego harmonogramu. Nie istnieje wówczas ryzyko, że akurat w czasie, który wcześniej zamierzało się spędzić na siłowni, trzeba obejrzeć świetny film polecony przez znajomego czy odwiedzić bliskich. Zorganizowanie całego tygodnia pod treningi uniemożliwi wmawianie sobie: ”nie mam czasu”, a w krótkim czasie okaże się, że jest się w stanie zrobić dużo więcej, niż przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Wymówki to najgorsi wrogowie w dążeniu do idealnej sylwetki i poprawy własnego samopoczucia czy osiągnięcia świetnych wyników sportowych. Wystarczy samemu się motywować, wyznaczyć dokładny cel, określić czas przeznaczony na jego osiągnięcie i uparcie do niego dążyć. Powyższe wskazówki na pewno ułatwią rozprawienie się z własnymi słabościami, a przezwyciężanie ich da powód do dumy i przybliży do wymarzonego celu.

Facebook

*/?>
Zamów bon