Triathlon to dyscyplina sportowa, z którą mogą się zmierzyć najbardziej wytrzymali sportowcy – składa się z 3 etapów: pływania, kolarstwa oraz biegania. W 1989 roku sport ten uzyskał status olimpijski i od tego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok wzrasta ilość sportowców biorących udział w triathlonowych potyczkach.
Podczas zawodów uczestnicy muszą najpierw zmierzyć się z pływaniem. Następnie udają się do strefy zmian, gdzie zostawiają akcesoria do pływania, a pobierają rower wraz z odpowiednim obuwiem i kaskiem. W tym miejscu po ukończonej jeździe również go pozostawiają i przygotowują się do kolejnego etapu – ubierają odpowiednie obuwie służące do biegania. Co ważne, czas spędzony na zmianach stroju wlicza się także do ostatecznego wyniku, dlatego też zawodnicy do perfekcji opanowali te czynności – każda sekunda jest cenna. Często kończą ubierać się zaczynając już bieg. Pomiędzy wykonywaniem tych konkurencji nie odbywają się żadne przerwy. Stąd też zawodnicy biorący udział w tych zawodach muszą wykazać się ogromną wytrzymałością – nie bez powodu nazywa się ich „ludźmi z żelaza”. Na trasie oczywiście dostarczane są sportowcom żywność i napoje.
Uczestników triathlonu obowiązują dokładnie sprecyzowane zasady. W trakcie pływania nie można korzystać z dodatkowych sprzętów, na przykład płetw. Wskazane są tylko okulary pływackie. W wyjątkowych sytuacjach, gdy temperatura wody osiąga poniżej 25°C, możliwy jest start w kombinezonach pływackich.Trasę, którą muszą przepłynąć triathloniści, wyznaczają boje. Dopuszczalne jest zatrzymanie się przy nich, ewentualne złapanie. Z kolei odepchnięcie jest niedozwolone.
Podczas drugiej konkurencji – jazdy na rowerze – obowiązkowe jest posiadanie kasku. Ponadto nie można używać sprzętu, który redukowałby opór sprzętu. W ostatnim etapie zawodów styl biegania jest dowolny. Możliwe jest także maszerowanie lub nawet zatrzymywanie w sytuacji, gdy sportowiec odczuwa duże zmęczenie.
O ostatecznym wyniku decyduje suma osiągniętych czasów podczas wszystkich 3 etapów – pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Oczywiście każda z tych trzech dyscyplin musi być ukończona.
Triathlon rozgrywany jest na następujących dystansach:
-
Super Sprinterski: pływanie: 0,6 km, jazda rowerem: 15 km, bieg: 3 km
-
Sprinterski: pływanie: 0,75 km, jazda rowerem: 20 km, bieg: 5 km
-
Olimpijski: pływanie: 1,5 km, jazda rowerem: 40 km, bieg: 10 km
-
Dystans długi: pływanie: 3km, jazda rowerem: 80 km, bieg: 20 km
-
International Triathlon Union: pływanie: 4 km, jazda rowerem: 130 km, bieg: 30 km
-
Half-Ironman: pływanie:1,9 km , jazda rowerem: 90 km, bieg: 21 km
-
Ironman: pływanie 3,8 km, jazdy rowerem:180 km, bieg: 42 km
Dużym zainteresowaniem cieszą się zawody Ironman. Ta ekstremalna dyscyplina sportowa cechuje się największą popularnością wśród mężczyzn, jednak również i kobiety próbują swoich sił zgłaszając chęć udziału w tych zawodach.
Możliwość wygranej zależy od indywidualnych predyspozycji uczestników, od warunków atmosferycznych oraz od obowiązującej trasy. By móc wziąć udział w triathlonie potrzebne są długotrwałe przygotowania, na które składają się zarówno przygotowania techniczne, jak i psychiczne. Ta specyficzna dyscyplina wielobojowa wymaga od triathlonistów różnych umiejętności oraz wzorowej kondycji. Podstawowymi cechami, jakie charakteryzują zawodników triathlonu są silny charakter, dążenie do wyznaczonego celu i upór. Uprawianie tej dziedziny sportu wymaga także dużego zaangażowania.
Na zawodach często można spotkać znane osoby, takie jak: Tomasz Karolak, Maciej Dowbor czy Iwona Guzowska. Mówi się, że triathlon jest szczytem ludzkiej wytrzymałości, jednak uprawianie go daje także dużo satysfakcji.
W triathlonach niejednokrotnie brali udział sportowcy będący pod naszą opieką. Wszystkim sympatykom tej konkurencji życzymy samych sukcesów!