Sport zyskuje coraz więcej zwolenników. Sporo osób jest skłonnych do wyrzeczeń, by cieszyć się nienaganną sylwetką, która przyciąga spojrzenia plażowiczów. No właśnie… Część wakacji już za nami – dla sportowców wyczynowych z pewnością był to czas intensywnej aktywności fizycznej, inni zaś mogli uznać upały za fantastyczną wymówkę, zwalniającą ich z uprawiania sportu. Czy wysokie temperatury są faktycznie niebezpieczne dla osób chcących aktywnie spędzać czas?
Owszem, ćwiczenia w takich warunkach mogą być ryzykowne. Jedną z najczęstszych konsekwencji niezaplanowanego treningu w upalne dni, jest odwodnienie organizmu – nadmierne pocenie spowodowane bardziej niż zwykle wytężoną pracą organizmu przyczynia się do utraty wody i cennych elektrolitów. Dlatego powinno się dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas wysiłku oraz przed nim. Kolejnym niebezpieczeństwem jest hipertermia czyli przegrzanie organizmu, które przyczynia się do udaru cieplnego. Niepokojące objawy mogące o nim świadczyć, to: uczucie palenia w nogach i klatce piersiowej, suchość i zaczerwienienie skóry, zawroty głowy, mdłości, zbyt szybkie tętno oraz brak potu. Każdy z tych symptomów jest informacją, że należy natychmiast zakończyć trening i – najlepiej – udać się do lekarza. Prócz tak niebezpiecznych powikłań, może wystąpić również poparzenie słoneczne (dlatego zaleca się smarowanie ciała kremami z filtrem), skurcze mięśni, znużenie i osłabienie organizmu. Oczywiście są tacy, którzy kategorycznie powinni unikać aktywności fizycznej w czasie upałów, niezależnie od samopoczucia. Należą do nich osoby z chorobami serca, alergicy i cierpiący na schorzenia układu oddechowego.
Jest kilka zasad, których stosowanie pozwoli uniknąć niebezpiecznych konsekwencji treningów odbywających się w wysokich temperaturach. Przede wszystkim należy zadbać o dietę – powinna być bardziej niż zwykle bogata w węglowodany. Zaleca się wypicie 1 – 1,5l wody kilka godzin przed ćwiczeniami, z kolei w ich trakcie popijać małymi łykami wodę z sokiem z owoców i solą – takie połączenie sprawia, że organizm uzupełni stracone elektrolity, bez przyjmowania dodatkowego cukru zawartego w napojach izotonicznych. Ważny jest odpowiedni dobór stroju treningowego, który powinien mieć jasne kolory odbijające światło – ciemne je absorbują, powodując nadmierne nagrzewanie się ciała. Równie istotne jest miejsce treningu, które powinno być odpowiednio zacienione, dlatego idealne do ćwiczeń będą tereny zalesione oraz parki. Powszechnie wiadomo, że organizm przystosowuje się do warunków otoczenia. Ta zasada okazuje się przydatna również w przypadku treningów, dlatego że powinno się je odpowiednio rozplanować. Należy zacząć od mało intensywnych ćwiczeń i stopniowo przyzwyczajać organizm do wykonywania ich z większą intensywnością w nietypowych warunkach. Stopień zaawansowania nie ma tutaj znaczenia, zasada dotyczy wszystkich. Najważniejszym elementem jest wybranie odpowiedniej pory do ćwiczeń. Nie zaleca się uprawiania aktywności fizycznej szczególnie od godziny 11 do 18, z kolei najlepszy wydaje się poranny trening pomiędzy godziną 5 a 6.
Samopoczucie w czasie upałów jest kwestią indywidualną – podczas gdy niektórzy będą niezadowoleni z temperatur powyżej 20°C, innym zaczną doskwierać te oscylujące w okolicach 30°C. Niezależnie od tego, należy brać na poważnie komunikaty ostrzegawcze podawane w mediach i dokładnie zaplanować swój trening. Sport ma być przede wszystkim przyjemnością poprawiającą samopoczucie i wygląd, dlatego jeśli okaże się, że letni trening na świeżym powietrzu bardziej męczy niż satysfakcjonuje, warto wybrać alternatywę jaką są klimatyzowane siłownie.