Sport jest dla wszystkich, jednak zawsze warto uprawiać go z głową. Niezależnie od wykonywanego sportu i ćwiczeń istnieje ryzyko odniesienia kontuzji, które bardzo często są trudne w wyleczeniu – oznacza to zatem konieczność rezygnacji z aktywności przez określony czas. Oto kilka rad, które pomogą zapobiegać sportowym urazom.
Podstawowym błędem początkujących sportowców, który bardzo często prowadzi do kontuzji, jest nieodpowiednia rozgrzewka lub jej kompletny brak. Nieprzygotowane do wysiłku fizycznego mięśnie mogą nie poradzić sobie z ćwiczeniami, co może doprowadzić, w najlepszym wypadku, do silnych zakwasów, a w najgorszym – do naciągnięć mięśni i zwichnięć kości. Dobra rozgrzewka powinna trwać od piętnastu do trzydziestu minut. Warto zacząć od lekkiego ćwiczenia typu trucht, które podniesie temperaturę ciała i tętno, a następnie przejść do rozciągania. Rozciąganie wydłuża mięśnie i zwiększa przepływ krwi w organizmie. Odpowiednio wykonana rozgrzewka przygotuje mięśnie do ciężkiego wysiłku fizycznego.
Istotną kwestią tutaj jest również właściwe rozplanowanie treningu. Ważne, by był on odpowiednio zróżnicowany. W zapobieganiu urazom bardzo skuteczne jest również opanowanie technik wykonywania danych ćwiczeń, ponieważ ich brak jest bardzo częstą przyczyną kontuzji. Nie można również przeforsowywać się, a także ignorować bólu – należy wówczas przerwać trening lub zmienić ćwiczenie.
Ważnym elementem zapobiegania urazom jest odpowiednia dieta i nawadnianie. Podczas treningów w organizmie sportowca powstaje wiele mikrourazów, których odbudowywanie możliwe jest dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Trudno jednak w tym przypadku mówić o złotym środku, ponieważ dieta zasadniczo różnić będzie się w zależności od indywidualnych predyspozycji sportowca, uprawianego sportu oraz jego celu. Istotne jest, by w diecie nie brakowało najważniejszego źródła energii, czyli węglowodanów oraz, by nie najadać się do syta bezpośrednio przed wysiłkiem oraz unikać jedzenia tłustych, niezdrowych rzeczy.
Warto pamiętać również o właściwym nawadnianiu organizmu. Nawet doświadczeni sportowcy lekceważą czasem potrzebę uzupełniania płynów, a to wielki błąd. Jest to istotnym elementem zarówno przed, w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym. Najlepszym sposobem będzie woda, istnieje też jednak wiele napojów izotonicznych, które zawierają dodatkowe minerały i witaminy.
Wiele osób uprawiających sport zapomina lub nie chce ubierać strojów ochronnych i ochraniaczy. O ile przy sportach halowych czy na basenie, nie będzie to konieczne, o tyle podczas jazdy rowerem, na nartach czy snowboardzie jest jak najbardziej zalecane. Ochraniacze sprawdzą się także w przypadku kontuzjogennych sportów zespołowych jak rugby, baseball czy hokej. Przyda się odpowiedni kask, ochrona zębów oraz kończyn, a zwłaszcza kolan i łokci. Sprzęt powinien być dobrze dopasowany do wagi i wzrostu sportowca, oraz być w dobrym stanie, aby zapewnić niezbędną ochronę.
O zapobieganiu urazom warto pamiętać nie tylko podczas samych treningów, ale również w codziennym życiu i przygotowaniach do ćwiczeń. Wprowadzenie w życie tych kilku prostych zasad, to niemal gwarancja uniknięcia tak bardzo niepożądanych przez osoby aktywne sportowo kontuzji.