Świadomość kondycji swojego organizmu jest niezwykle istotna. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy czy uprawiania sportu, ale też pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia i komfortu psychicznego na co dzień.
Aby obiektywnie poznać wydolność fizyczną ciała, warto zdecydować się na profesjonalne badania w ośrodku diagnostyki. To w nim pod okiem specjalistów można skorzystać z wysokiej jakości sprzętu najnowszej generacji oraz skonsultować wyniki, otrzymać fachowe porady oraz ustalić profesjonalne wskazówki treningowe czy dietetyczne.
Jednym z badań, które staje się coraz bardziej popularne także wśród osób uprawiających sport amatorsko, jest test wydolnościowy – ergospirometria wysiłkowa. To metoda pozwalająca na określenie wielu ważnych parametrów wydolności organizmu – m.in. wskaźnik wymiany oddechowej, wysiłkową odpowiedź wentylacyjną, wysiłkowy zapis EKG, szczytowe pochłanianie tlenu czy maksymalny pułap tlenowy. Ten ostatni wskaźnik określa stopień, w jakim organizm jest zdolny pochłaniać tlen z powietrza. Sprawność oddechowa ma kluczowe znaczenie w zachowaniu komfortu podczas codziennego funkcjonowania. Jej stopień zmienia się pod wpływem wielu czynników i różni się w kolejnych etapach życia. Największa wydolność oddechowa przypada na około 20 rok życia dla obu płci. W późniejszych dekadach rozwoju człowieka wydolność spada, jednak na tempo i rozwój tego procesu wpływa szereg czynników – na przykład rodzaj wykonywanej pracy, warunki życia, prowadzona dieta czy aktywność fizyczna.
Test wysiłkowy – ergospirometria lub spiroergometria – polega najczęściej na zastosowaniu stopniowo narastającego obciążenia. W badaniach tego typu najczęściej używana jest bieżnia o zmiennym nachyleniu lub cykloergometr. Badany podłączony jest do aparatury pomiarowej, której zadaniem jest monitorowanie tętna, rytmu serca, ciśnienia oraz wydolności oddechowej. Próby tego typu można wykonywać również na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wykonywaniu wysiłku zwiększającego się do tzw. odmowy – czyli momentu, w którym organizm nie zwiększa poboru tlenu mimo rosnącej intensywności ćwiczenia. Drugi z nich to test submaksymalny, który trwa do chwili osiągnięcia około 80% maksymalnej częstości skurczowej serca dla danego wieku.
Przeprowadzenie badania pułapu tlenowego wiąże się z licznymi korzyściami. Warto zdecydować się na jego wykonanie w celach profilaktyki zdrowotnej. Spadek wydolności organizmu może być objawem, który wykryty odpowiednio wcześniej pozwoli dobrać odpowiednie metody terapeutyczne i powstrzymać rozwój wielu niebezpiecznych chorób. Profesjonalnie wyliczone wyniki wydolnościowe pozwalają zachować komfort mentalny i świadomość dobrego stanu zdrowia. Niekiedy badanie wykonywane jest kontrolnie jako konieczny warunek przed zatrudnieniem w wybranych miejscach pracy lub przed podjęciem bardziej wymagających treningów sportowych.
Próby wysiłkowe powinny być wykonywane pod okiem specjalisty. Szczególnie dotyczy to osób o stwierdzonych kłopotach z układem krążeniowym lub oddechowym – badanych po stwierdzonym zawale, z zaburzeniami rytmu serca, chorobą wieńcową, zaburzeniami ciśnienia czy zmianami anatomicznymi. Dodatkową ostrożność należy również zachować w przypadku cukrzycy, zaburzeń funkcjonowania tarczycy czy innych chorób przewlekłych.