was successfully added to your cart.
Sport

Zakwasy – czym są i jak im zapobiegać?

By 13 maja 2015 No Comments

Ból mięśni występujący zazwyczaj od jednego do trzech dni po intensywnym wysiłku spotkał pewnie każdego. Choć zostało już wielokrotnie udowodnione, że nie ma on wiele wspólnego z kwasem mlekowym, nazwa zakwasy na trwałe zapisała się w słowniku.

W rzeczywistości krew wypłukuje kwas mlekowy z organizmu już po około 60 minutach od intensywnego wysiłku. Prawdziwym winowajcą zespołu opóźnionego bólu mięśniowego, bo tak prawidłowo powinno nazywać się zakwasy, są mikrourazy włókien mięśniowych. Pojawiają się, gdy mięsień podczas ćwiczeń jest coraz bardziej naciągany. Występowanie bólu jest więc uzależnione od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, jak i ilości siły, która jest w nie wkładana. Ból ten nie jest jednak niczym złym, ponieważ mikrouszkodzenia tkanki mięśniowej przechodzą proces naprawy i powodują, że mięsień staje się mocniejszy podczas przyszłych treningów.

Trudno mówić o w pełni skutecznych sposobach uniknięcia bólu mięśni po treningu. Jego występowanie uzależnione jest od rodzaju organizmu oraz częstotliwości ćwiczeń. Zakwasy rzadziej występować będą u osób trenujących regularnie oraz znających dobrze swoje możliwości. Podstawą powinna być odpowiednia, długa rozgrzewka, która przygotuje mięśnie przed wysiłkiem – rozgrzewa i poprawia ich dotlenienie oraz ukrwienie. Istotne jest również zastosowanie ćwiczeń rozluźniających po każdym wysiłku. Sam trening warto po prostu przystosować do indywidualnych możliwości, bez ekscentrycznych obciążeń. Również w przypadku, kiedy miała miejsce długa przerwa w aktywności fizycznej – organizm musi na nowo przyzwyczaić się do wysiłku, dlatego warto podczas pierwszych treningów wykorzystać 40% wcześniejszych możliwości.

Bóle mięśniWysiłek powinien zwiększać się w czasie – przeciążenie organizmu w największym stopniu przyczynia się do powstania zakwasów. Występowanie i natężenie bólu zmniejsza się wraz z postępem coraz bardziej regularnych ćwiczeń. Podczas treningów warto pamiętać także o prawidłowym oddychaniu, które zapobiegnie niedotlenieniu mięśni. Ważna jest też odpowiednia, bogata w cukry i mikroelementy dieta, która korzystnie wpłynie na pracę mięśni.

Coraz częściej mówi się także o technologii Lifewave, czyli plastrach, które wykorzystując wytwarzane przez organizm człowieka promieniowanie podczerwone, emitują energię stymulującą nerwy i punkty akupunkturowe na powierzchni skóry. Działanie “Y-age Carnosine” polega na pobudzaniu organizmu do zwiększenia produkcji karnozyny odpowiedzialnej za redukcję zakwaszenia mięśni, ale także i krwi. Co istotne, plastry te nie są w najmniejszym stopniu szkodliwe dla organizmu – są bezpieczną, efektywną i nieuznawaną za doping metodą walki z zakwasami.

Prawidłowo rozplanowany trening, odpowiednia dieta i oddychanie, innowacyjne plastry – warto sięgać po wszystkie te sposoby, by w jak największym stopniu ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia zakwasów. W innym przypadku uporczywy ból mięśni może na jakiś czas skutecznie uniemożliwić czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej.

Facebook

*/?>
Zamów bon