was successfully added to your cart.
Sport

Znaczenie masażu sportowego

By 23 marca 2015 No Comments

Bez wątpienia jedną z integralnych części odpowiedniego treningu sportowego jest masaż. Ten fizjoterapeutyczny zabieg polega na zastosowaniu na ciało konkretnych ruchów o określonym tempie, które poprzez swoją siłę ucisku na tkanki, dają poczucie rozluźnienia i relaksacji. Dlaczego masaż jest tak istotną częścią życia i kariery każdego sportowca?

Jego historia sięga czasów starożytnych Indii i Chin, kiedy to stanowił jedną z naturalnych metod leczniczych. Starożytni Grecy zaś jako pierwsi wykorzystali masaż do celów związanych ze sportem. Przed zawodami masowano zawodników, by móc natłuścić ich ciała oliwką. Dostrzegając coraz liczniejsze pozytywne skutki profesjonalnego masażu, zaczęto uważać go za oficjalną metodę leczenia, dzięki czemu z czasem zaczęły pojawiać się szkoły specjalizujące się nauczaniem w tej właśnie dziedzinie.

Typowy masaż sportowy różni się nieco od tego klasycznego siłą nacisku i energią, z jaką jest wykonywany. Stanowi on dla sportowców istotny element odnowy biologicznej. Celem masażu jest nie tylko regeneracja po treningu. Jest zabiegiem, który przygotowuje sportowca do wysiłku, ponadto rozluźnia, pozwala zwiększyć efektywność poprzez rozszerzenie zdolności czynnościowych, poprawia ogólny stan kondycji. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia wszelkich kontuzji.

Istnieje kilka rodzajów masażu sportowego, w zależności od pożądanego efektu. Masaż przedwysiłkowy stanowi uzupełnienie dla rozgrzewki. Poprzez skupienie się na konkretnych partiach mięśni, które w zależności od wykonywanej dyscypliny będą najbardziej aktywne, przygotowuje się je do wysiłku. Masaż taki rozgrzewa stawy i ścięgna, jednocześnie rozluźniając mięśnie i podnosząc ich efektywność. Aby podtrzymać je w aktywności, w przerwie między zawodami, fizjoterapeuci wykonują tak zwany masaż międzywysiłkowy. W tym przypadku największy nacisk kładziony jest na mięśnie, które w trakcie wysiłku pracowały mniej. Masaż zapewnia im dopływ tlenu, dzięki czemu szybciej się regenerują uzyskując większą zdolność do dalszej pracy. Masaż powysiłkowy z kolei, wykonany po niezwykle intensywnym i długim treningu, umożliwia szybszą regenerację organizmu. Zmniejsza napięcie mięśni, usprawniając krążenie krwi.Masaż

Wyróżnia się kilka metod i technik masażu sportowego. W przypadku treningu skupiającego się na pracy stawów, zaleca się rozcieranie poszczególnych partii ciała. W przypadku zaś gdy trening opiera się na pracy mięśni, należy skupić się na ugniataniu. Intensywność i charakter masażu zależy przede wszystkim od rodzaju uprawianego sportu. Bez wątpienia jest jednak istotny dla każdego zawodnika narażonego na duży wysiłek, niezależnie od dyscypliny jaką wykonuje.

Znaczenie masażu dla zdrowego treningu jest nieocenione. Dzięki pracy fizjoterapeuty, ryzyko wystąpienia kontuzji znacznie maleje, efektywność sportowca zaś wzrasta. Tak jak przyjemność oraz satysfakcja płynąca z aktywności fizycznej.

 

 

 

Facebook

*/?>
Zamów bon